אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

לספר על גירושין בסביבה הקרובה

לספר על גירושין בסביבה הקרובה

במאמר זה נתמקד בשאלה האם, איך ומתי לספר על גירושין בסביבתכם הקרובה – משפחה, חברים ומקום העבודה. נבחן דרכים שונות לספר, ממה כדאי להיזהר והיכן לשים גבולות.

בשלבים המוקדמים של תהליך הגירושין, כאשר אתם עדיין שקועים בהתלבטויות ביניכם לבין עצמכם, שוקלים האם בכלל לצעוד לעבר פרידה או לא, ומעלים ספקות ושאלות שונים ומשונים – ההמלצה שלנו היא חד משמעית להגביל את מספר האנשים המעורבים בדבר. אם אתם חשים צורך לשתף – שתפו רק אדם קרוב אחד או שניים, שאתם סומכים עליהם. שיתוף בתפוצה גבוהה יותר יביא למטר תגובות ודעות, שרובן לא באמת קשורים אליכם ישירות כי אם לדפוסי מחשבה, דעות קדומות, השלכות שונות של המצב האישי שלהם, ועצות שונות שעלולות לבלבל אתכם, ולהשפיע על החלטתכם.

אם אתם חווים מצבי רוח קיצוניים, לחץ, מצוקה, זעם ועוד בעקבות המשבר בזוגיות, אשר באים לידי ביטוי בקשרים עם הסביבה, במקום העבודה ועם החברים, שתפו בקווים כלליים ביותר מבלי להיכנס לפרטים ולהשתפך בהרחבה. מיצאו כתובת אמינה לשתף ולהיתמך, כמו פסיכולוג, יועץ כלשהו, או אדם קרוב שניתן לסמוך עליו.

במקום העבודה – רבים מאיתנו נמצאים במקום העבודה במשך רוב שעות הערות, ורואים את עמיתנו בעבודה יותר מאשר את בני המשפחה שלנו. למרות זאת, מומלץ שלא להרחיב בפרטים לגבי גירושין. להודיע לממונים רק כאשר הדבר הינו עובדה מוגמרת, ולעמיתים גם, שלא בהרחבה יתרה ובענייניות. זאת בכדי לצמצם את הרכילות וחרושת השמועות, אם כי קחו בחשבון שתהיה רכילות וחרושת שמועות אך כמו בכל עניין – גם היא תדעך במהרה לטובת ידיעות "מעניינות" יותר.

היתרונות בשיתוף מקום העבודה בעניין הגירושין הם קודם כל בהשגת הבנה של הבוס או הממונים עליכם במה שעובר עליכם, ואף הקלות עליכם. תהליך גירושין כרוך בדרך כלל בהיעדרויות לשם דיונים משפטיים, ישיבות עם עורך הדין וכדומה, וחשוב כי מקום העבודה יגלה אהדה ויירתם לאפשר את הדבר. בנוסף ייתכן ובעתיד תצטרכו התחשבות והבנה במצבים כמו צורך לאסוף את הילדים מבית הספר מוקדם וכדומה, כך שכדאי שמקום העבודה יהיה מעודכן במצבכם.

בנוסף, ייתכן כי כגרוש או גרושה תוכלו לקבל הטבות במיסים, שינוי הביטוח וכד', כך שכדאי להיעזר במי שאחראי על ענייני המשכורות במקום עבודתכם על מנת להשיג את זכויותיכם ולקבל מידע נוסף.

החסרונות האפשריים, או דגשים שיש לתת עליהם את הדעת, הם השלכות על תדמיתכם הרצויה במקום העבודה (למשל שיתוף בהליך גירושין לוחמני ותוקפני במיוחד ישפיע על הצורה בה אתם נתפסים, וכדאי לשקול את הדבר אם חשוב לכם לשדר תדמית של עובד בעל כושר השריית שלום והסכמה). בנוסף, מכיוון שאינכם מכירים את כל הקשרים האישיים של העובדים לצידכם, אין לדעת לאן יתגלגל המידע שאתם מוסרים, ואולי יגיע לידיים הלא נכונות.

כאשר אתם מספרים למעגל הקרובים לכם, למשפחה, אל תופתעו מתגובות שונות שתקבלו כמו אכזבה, הלם ותחושת כישלון ואף האשמה. בחברה העכשווית ערך ההצלחה והחתירה לאושר מוצב בראש רשימת הערכים ולכן לעיתים גירושין נתפסים ככישלון וכמעשה המנוגד לדרישות החברה, למרות שכאשר מתבוננים בדבר מגלים כי זה אינו נכון כלל וכלל, שהרי לרוב גירושין נובעים מתוך רצון לשפר את המצב האישי והמצוקה הקיימת.

זיכרו: מילת הקסם בשלב זה היא "גבולות". לימדו לשים גבולות – למי שאינכם רוצים בקירבתו בזמנים אלו, למי שחוקר יותר מדי לעומק, למי ששואל ולא מקשיב לתשובה כמו – אני מרגיש/ה לא בנוח לדבר על זה עכשיו…

עוד רעיון להקל עליכם מול ההתעניינות המוגזמת לפעמים שתיתקלו בה – אפשר למנות "נציג תיקשורת", חבר או חברה טובים שיעבירו את כל המידע למי שמתעניין ושואל ויניחו לכם לנפשכם.

דרך נוספת להודיע על גירושין, שנפוצה יותר בארצות הברית ובארצנו פחות פופולרית – להפיץ אי מייל בו אתם מודיעים על גירושיכם (זיכרו להכניס את כל הכתובות בעותק מוסתר כדי שלא כולם יקבלו את התגובות המיועדות אליכם).

חשוב שתהיו מוכנים למפל של עצות ורעיונות, סיפורים שקרו לאחרים ועוד מיני מעשיות ומקרים. קבלו אותם בהסתייגות ובפיקפוק. אל תסמכו על כל אותן עצות. אם מהלך מסוים עבד עבור מישהו אחר – זה לא אומר שיעבוד עבורכם. רק עורך דין מנוסה ומיומן, שמכיר את כל פרטי המצב שלכם, יוכל באמת לבחור באסטרטגיה המתאימה לניהול הגירושין. כל אותם סיפורים ועצות עלולים להפריע ולבלבל, התייחסו אליהם בהתאם.

לעיתים קרובות מעגל החברים והמשפחה קרוב וקשור רגשית גם לבן הזוג לשעבר, דבר שעשוי לגרום למבוכה או אי נעימות. הקשיבו לעצמכם – מה הייתם רוצים שיקרה? האם ברצונכם שקרוביכם "ייקחו צד" בסכסוך, ואם כן – למה? האם זה באמת ייתרום לשיקום חייכם? האם הייתם מעדיפים שהם ינתקו קשר עם בן הזוג לשעבר, או ימשיכו להיות בקשר? הביאו בפניהם את רצונותיכם ואף את התלבטויותיכם, והיו פתוחים להקשיב ולתת מקום גם למה שהם רוצים. אחרי הכל – ייתכן שמדובר בשנים של ידידות וקשר קרוב וחם שהם חוששים לאבד. יחד תמצאו איזון, וזיכרו שעם הזמן הדברים מוצאים את מקומם הנכון והרגשות העזים נרגעים.

אם החלטתכם סופית ופניכם לגירושין, חשוב שתיידעו את הילדים ואת המעגל הקרוב לפני כל השאר, על מנת שהקרובים לכם לא יישמעו את הבשורה לראשונה מבחוץ ולא מפיכם, בדרך שיכולה אף להיות מכאיבה ופוגעת.

זכרו שבתהליך גירושין מידע יכול להיות בעל ערך רב וכאשר הוא מגיע לצד השני בזמן הלא נכון זה עלול לעלות לכם ביוקר, לכן חישבו היטב לפני שאתם מפזרים פרטים אישיים על הגירושין בפני אנשים שונים.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני