אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

גירושין פיקטיביים

גירושין פיקטיבייםרונן ושלומית התחתנו ובשמחה ואהבה בקיץ 1998. רונן הקים עסק קטן של ציוד לקייטרינג ולצידו חלום גדול להתרחבות עסקית. העסק הצליח והחלום פרח, נלקחו הלוואות מהבנקים וממקורות אחרים להגדלת העסק. בינתיים נולדו שני ילדים והמשפחה, כמו כל משפחה ישראלית ממוצעת, החליטה שהגיע הזמן לקנות דירה משלהם. משכנתא נוספה לתשלומים השוטפים. חלפו הימים והעסק של רונן נקלע לקשיים. החובות תפחו, הבנקים סגרו את הזרמת הכספים, הנושים החלו לאבד סבלנות. רקמו בני הזוג תוכנית הצלה מפני פשיטת הרגל הצפויה. הם הכינו הסכם גירושין המעביר את הדירה לידי שלומית, וכולל תשלום דמי מזונות מכובדים שישולמו מדי חודש לשלומית ולילדים. הגירושין אושרו ונחתמו והזוג המשיך את חייו בשקט ובשלווה כבימים שלפני הפרשה, רק שהדירה היתה מוגנת. האומנם? האם זה כל כך פשוט?

כולם מכירים את הנושא של נישואין פיקטיביים, שנועדו לקבל הטבות שונות כמו אזרחות מהמדינה, זכויות פנסיה ועוד. אנו מכירים אף מקרה של נישואין פיקטיביים לדיילת על מנת לקבל טיסות בחינם לרחבי העולם. גירושין פיקטיביים נעשים לרוב לשם הגנה על רכוש וממון של המשפחה מפני נושים או תביעות אחרות. הרכוש והכסף מועברים לבת הזוג וכדי לעגן את ההעברה גם מתגרשים. לעיתים נערכים גירושין פיקטיביים גם כדי להוציא מהמדינה הטבות שונות המגיעות להורה יחיד, כמו כסף מביטוח לאומי, הטבות מס, הנחות בגני ילדים, קצבת ילדים ועוד.

במקרה כזה יכולים הנושים לנסות ולהוכיח כי הגירושין הם פיקטיביים ונועדו רק כדי לחלץ את הרכוש, אולם זוהי סוגיה קשה להוכחה. יש לחקור ולמצוא ראיות מבוססות לתרמית, ולהציג לבית המשפט ראיות חד משמעיות לכך שהגירושין הם למראית עין. במידה והשתכנע בית המשפט כי כך הוא הדבר – בטל הסכם הגירושין ואין לו תוקף. לא תמיד יש לנושים את אורך הרוח ומשאבים לקיים חקירות מהסוג הזה.

האם גירושין פיקטיביים הם עבירה פלילית? בניגוד לנישואין פיקטיביים, שהם עברה פלילית מובהקת, והעונש עליהם יכול להיות שלילת האזרחות, גירוש וקנס, גירושין פיקטיביים נמצאים על הגבול הדק ושייכים יותר לתחום האזרחי. במידה והוכח כי הגירושין הם למראית עין ניתן לבטל את ההסכם. על פי חוק החוזים הסכם שנעשה למראית עין אין לו תוקף. בית המשפט יכול לחייב את בני הזוג למרות הסכם הגירושין להחזיר את החובות, ויתכן אף שיטיל קנס על הברחת כספים והטעייה. גם רשויות המס יטפלו במקרה של חשיפת ההסכם כפיקטיבי, בחומרה, כשם שמטפלים בהעלמות מס אחרות.

בעיות נוספות ונפוצות למדי במקרים שכאלו הם שגירושין פיקטיבים הופכים לפרידה ממשית, ואז נוצרת בעיה. בסיפור שפתחנו בו יש תפנית בעלילה – שלומית התאהבה בגבר אחר והודיעה לרונן כי הוא מוזמן לפנות את דירתה תוך יומיים. כן, דירתה – הדירה רשומה על שמה, הם גרושים על פי חוק ואין לרונן יותר מדי מה לעשות עם זה…

באם ירצו בני הזוג להיפרד באמת לא יוכל אחד מהם לתבוע את חלקו מחדש. ה"גירושין" כבר נעשו ותביעה שכזאת תעיר את הנושים לדרוש את כספם. אם הועבר רכוש או נדל"ן על שם ילדים במסגרת גירושים פיקטיביים והם מחליטים למכור את הנכס ולהוציא את ההורים מהבית – גם אז אין להורים עילה לתביעה. רונן פנה לבית המשפט בטענה שהגירושין היו פיקטיביים, ובני הזוג המשיכו לחלוק את משק הבית שלוש שנים נוספות. אך החלטת השופט היתה שגם אם הגירושין היו למראית עין, וההסכם היה נגוע בחוסר תום-לב, ואף ניתן אולי לבטלו, ההעברה במתנה היתה אמיתית, ואין להשיב את המצב לקדמותו.
כלומר – למרות שגירושין פיקטיביים נראים על פניו כפיתרון קסמים למצוקת חובות ובעיות אחרות, הם טומנים בתוכם צרות וסיבוכים לא פשוטים.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני