אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

תיאום הורי

תיאום הוריתיאום הורי הוא מונח חדש יחסית בעולם הטיפול והגירושין. התיאום ההורי התחיל בארצות הברית, בסוף שנות ה-90, כמענה למצבים רבים בהם הורים מתגרשים בדרגת קונפליקט גבוהה מעמיסים על מערכות הרווחה והמשפט בתלונות וטענות ומאבקים, לרוב על גבם של הילדים. הרשויות בארצות הברית הוסיפו את שירותי התיאום ההורי להכוונת הורים לניהול המשבר שלהם, מתוך התמקדות בטובת הילדים ותוצאות מעשיות שישפרו את מצב הילדים. בארה"ב וקנדה נכללות בין סמכויות המתאם ההורי גם חובת דיווח לבית המשפט כאשר ההורים אינם מקיימים את החלטות בית המשפט, וכן אפשרות למתן עדות בבית המשפט – סמכויות שבישראל נתונות בידי פקידות הסעד.

בדרך כלל מפנה בית המשפט את ההורים לתיאום הורי, ולעיתים פונים ההורים באופן עצמאי, מתוך הסכמה ביניהם. במקרים בהם מפנה בית המשפט את בני הזוג לתיאום הורי, יגדיר גם את אופי התיאום וגבולותיו – מידת החיסיון של המפגשים, האם המתאם הוא רק יועץ או שנתונה לו זכות הכרעה, מה סוג הקשר בין המתאם ופקידת הסעד של בית המשפט ובית המשפט עצמו ועוד.

מטרות התיאום ההורי הן: גישור בין ההורים המצויים ברמת קונפליקט גבוהה בנושאים שונים, הפחתת המתח של הילדים, לימוד דרכי תקשורת יעילות וניהול הכעסים, שיפור היחסים עם הילדים, שיתוף פעולה בין ההורים, הבטחת קיום החלטות בית המשפט, הזזת הילדים מקו האש של המאבק בין ההורים, הכוונה להמשך סיוע לטווח ארוך מגורמים כמו יועצים, מטפלים, וכו'. כמו כן מציאת פתרונות מעשיים להתנהלות ותפקוד יומיומי עם הילדים.

ההבדל בין תיאום הורי וגישור הוא שגישור גירושין בא לגבש הסכם הכולל את כל הנושאים הכרוכים בגירושין, לרבות ענייני ממון, רכוש, נדל"ן, וכו'. ואילו תיאום הורי הוא מודל שמטרתו העליונה היא "טובת הילד", ותפקידו לעזור להורים להגיע לשיתוף פעולה ותמיכה בילדים למען מיזעור הנזקים הנגרמים לילדים כתוצאה מהסיכסוך ביניהם.

מרבית הגישות הרווחות כיום לטיפול והבנת התפתחות ילדים שמות דגש עיקרי על מקומם של ההורים בחיי הילדים, במיוחד בשנים הראשונות לחייהם. ההורים הם בעצם הדמויות המשפיעות ביותר על נפשו של אדם, ועל חלק גדול מבניית אישיותו. מתוך כך מתחזקת ההכרה בנחיצות סיוע להורים להתמודדות עם ילדיהם בתקופת קונפליקט וגירושין. ילדים משמשים פעמים רבות מדי ככלי משחק בידי הוריהם במאבק ביניהם, וסובלים מכך נזק רב לאין שיעור. ילדים רבים חווים רגשות עזים ביותר במהלך גירושין של הוריהם – נטישה, דחייה, אובדן, כעס, חוסר אונים ואף אשמה ובדידות, תופעה עיקרית היא פגיעה בתחושת הערך העצמי. לעיתים הם מצליחים להסתיר את המשבר, או שהוא מתבטא בעקיפין דרך תופעות שונות כמו – הידרדרות חברתית או לימודית, רגרסיה התפתחותית כמו הרטבה בלילה ועוד. בתופעות אלו אפשר לטפל, ואף למנוע, בעזרת הכוונה של ההורים.

ניהול נכון של המשבר בין ההורים, הגברת המודעות לנזק שבהסתה ובעירוב הילדים בסיכסוך, ולימוד כללי תקשורת בסיסיים יכולים לשנות חיים במלוא מובן המילה.
המתאם ההורי מגיע בדרך כלל מעולם הטיפול, ומשמש כגורם נייטרלי. הוא נמצא עבור ההורים כסיוע לפתרון חילוקי דעות הנוגעים לילדים, מתוך התמקדות באינטרסים של הילד, להציע פתרונות זמניים וקבועים ולתת כלים לשיתוף פעולה עתידי. לעיתים נחתם חוזה בסיום התיאום בין ההורים המחייב אותם להמשך שיתוף פעולה. התהליך נמשך כמספר חודשים ומשלב פגישות משותפות ונפרדות של ההורים עם המתאם. לעיתים ייפגש המתאם גם עם הילדים עצמם, ועם בני משפחה נוספים מהמשפחה המורחבת.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני