אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

שיתוף ילדים בהליך גירושין

"זכותו של כל קטין להביע רגשותיו, דעותיו ועמדותיו ולהישמע בחופשיות בכל עניין מענייני המשפחה שלפיו חוק זה, הנדון בבית המשפט לענייני משפחה והנוגע לו." (מתוך הצעת חוק בית המשפט לענייני משפחה (תיקון – השתתפות ילדים בהליכים הנוגעים להם), התשס"ט–2009)

ניצני מגמה חדשה הולכים ומתפתחים בעולם הליכי הגירושין. ההכרה כי הליך גירושין הוא הליך משפחתי, ולא רק זוגי, תופסת מקום רב יותר גם בבתי המשפט והמחוקקים. גוברת ההבנה כי ההתייחסות לילדים צריכה להיות כאל בני אדם בעלי דעות, צרכים ורגשות עצמאיים ואחראיים, יחד עם ההתפתחות בשמירה על זכויות הילד באופן כללי.

אם בעבר היתה בהחלטות הגירושין התחשבות בטובת הילד, ובזכויותיו, כיום הולכת ונפתחת האפשרות לשיתוף הילד בקבלת ההחלטות הנוגעות אליו בתהליך הגירושין.

הדבר מתבטא בכמה מישורים: במישור החוקי ישנה הצעת חוק של ח"כ דב חנין, מוחמד ברכה, חנא סוייד, ועפו אגבאריה משנת 2009 המבקשת לקבע באופן משפטי את הליך שיתוף ילדים בקבלת ההחלטות הנוגעות להם, בגירושין בפרט. בנוסף, בדו'ח הועדה לבחינת עקרונות יסוד בתחום הילד והמשפט ויישומם בחקיקה, בראשות כב´ השופטת סביונה רוטלוי נכתבו המלצות לעיגון שיתוף הילדים בחקיקה, וכן החלה תכנית נסיונית להקמת מחלקות לשיתוף ילדים בבתי המשפט (מש"י), עבור ילדים בני 6-18, בהשתתפות עובדות סוציאליות ופסיכולוגים, אשר במסגרתה הוזמנו ילדים להשמיע את דעתם ורצונותיהם שנלקחו בחשבון בקבלת ההחלטות בהסדרי המשמורת השונים.

בעקבות התכנית הנסיונית הופקו לקחים וחלו שיפורים שונים ופיתוח של המגמה, ובהערכה זמנית של התכנית קבעו אנשי מקצוע כי היא אכן תורמת ובעלת ערך לשיפור מצבם של הילדים.

בדרך הגישור, המהווה לעיתים אלטרנטיבה למי שמבקש להתגרש בדרך של משא ומתן על פתרון הסכסוך ללא התערבות משפטית, גם כן חלה גדילה בשיתוף הילדים. במסגרת תהליך הגישור פעמים רבות יוזמנו הילדים להשתתף בפגישה, להשמיע את קולם, ואף להיפגש ביחידות עם המגשר/ת, בצורה דיסקרטית ומכבדת, על מנת לעמוד בצורה מדויקת ככל האפשר על רצונותיו וצרכיו של הילד ולתת להם מענה. ישנה חשיבות בשיתוף הילדים בפגישות גם בכך שהילד נחשף לעובדה שהוריו לוקחים בחשבון את טובתו ודעתו חשובה להם.

במישור הפסיכולוגי, גוברת התפיסה כי הליך גירושין עשוי לסכן את אמון הילדים בעולם המבוגרים, ואת האמון בעצמם כאישיות בעלת ערך והשפעה על המציאות, מתוך כך שנלקחות החלטות רבות משמעות באשר אליהם – מגורים, מבנה המשפחה, מצב כלכלי, משמורת והסדרי ראייה, שינויים קריטיים בחייהם קורים, שינויים שאינם נתונים בידיהם. הבחנה זו מובילה לעידוד ההורים, על מנת להקל על הילדים את ההתמודדות ולצמצם את הפגיעה, לשתף את הילדים בקבלת ההחלטות, לספק להם במידת האפשר אינפורמציה שתפזר את הערפל בנוגע לעתידם, לעודד אותם להשמיע את קולם ולהקשיב להם, לתת להם תחושה של שליטה – אם גם חלקית – במצב, ושיש מי ששומע את קולם ומתחשב בו, וכן להימנע משימוש בילדים ככלי משחק ומניפולציות בתהליך הפרידה.

אין האמור לעיל מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני