אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

שילוב ילדים בתהליך הגישור

הבחירה בתהליך גישור להסדרת גירושין על פני הליכים בבית משפט דומה לפעמים בבחירה במשא ומתן מדיני על פני מלחמה כוללת. גישור גירושין בין בני זוג כרוך בהסכמה הדדית, להגיע להסדר שיניח את דעתם, בעוד הליך בבית משפט מגיע להסדר לעיתים ללא הסכמה של אחד הצדדים ולמורת רוחו. הגישור הוא תהליך נינוח המתרחש באווירה חיובית המפחיתה קונפליקטים ומקדמת מטרות משותפות. על כן יש יתרונות רבים לפנייה לתהליך גישור במיוחד כאשר מעורבים ילדים בגירושין, על מנת להפחית את המתח והחרדה הכרוכים בתהליך, ולהגביר את האווירה הנינוחה והמכבדת.

כאשר פונים לעורך דין, תפקידו הוא להשיג את המירב עבור האינטרסים של הלקוח. ואילו תפקידו של המגשר הוא בראש ובראשונה לדאוג לטובת הילדים המעורבים בתהליך. כמו כן, בתהליך הגישור המתמקד בטובת הילד, היריבות בין ההורים עשוייה להתרכך מעט ולהפוך להשגת מטרה משותפת יחד. הליך הגישור מתמקד ביצירת תכנית מעשית המשקללת את טובת הנוגעים בדבר, העדפותיהם ואילוציהם.

בדרך כלל כאשר ישנם ילדים במערכת היחסים, הם מוזמנים להשתלב בתהליך הגישור. המגשר פוגש אותם, יחד עם ההורים ולבד. בפגישות הפרטיות עם הילדים נשמר חיסיון על תוכן הפגישה, במטרה למנוע לחץ ומניפולציות על הילד, ולהקל על המגשר להבין את צרכי הילד האמיתיים ואת העדפותיו.
במידה ויש מספר ילדים במשפחה צריך המגשר להכיר כל אחד ואחת מהם. את שגרת יומו, תחביבים, פעילויות, קשיים, חרדות, מאפיינים שונים בהתנהגות ובהתנהלות. עליו להכיר גם את השפעת הפרידה של ההורים על הילד ותגובותיו למתרחש. מתוך כל אלו יכול המגשר לקבוע מה נכון לילד מבחינת הסדרי הראייה והמשמורת, מועדי ביקורים, חלוקת הזמן עם ההורים ועם האחים האחרים ולבנות ביחד עם ההורים הסדר שיפעל לטובתו.

המגשר עוזר להורים להבין את המתחולל על הילד ומזכיר להם ש"הכי חשובה טובת הילד" זו לא סתם קלישאה אלא אמת שצריך להירתם אליה ולמלא אותה בתוכן, למרות שלעיתים זה מתנגש בכאבים ואף באגו של ההורים המתגרשים.
לעיתים קרובות הילד מוזמן להביע את דעתו על ההסכם שגובש בגישור, ואף עשוי להעלות נקודות ושיקולים נוספים שלא חשבו עליהם קודם.

יתרון נוסף בשילוב הילדים בתהליך הגישור הוא שהם מקבלים את התחושה שהם חשובים להורים, שההורים עסוקים בלמצוא פתרונות עבורם, שרווחתם וטובתם חשובה להוריהם. הם רואים שהוריהם נפרדים וכבר אינם בני זוג אך הם ממשיכים להיות הורים ומוכנים לשבת יחד ולעבוד יחד על הסכם בשביל הילדים. בנוסף, תהליך הפרידה והגירושין כרוך פעמים רבות בבלבול וחרדות אצל ילדים. ישנה עמימות כלפי העתיד, ותחושה של חוסר וודאות וחוסר ביטחון. הילדים חווים שהשליטה במצב אינה בידיהם ועשויים לחוש חרדה כתוצאה מכך. מעורבותם בתהליך הגישור מחזירה להם את התחושה של שליטה בחייהם, של השפעה על המציאות, וגם מבהירה את המצב והופכת אותו לברור וקריא יותר, בעזרתו של המגשר, שהוא דמות חיצונית שמעורבת בתהליך ויכולה לשפוך אור על המתרחש בדרך שאינה מעורבת רגשית. כתוצאת מכך הילד מבין טוב יותר מה מתרחש, ורמת החרדה והבלבול יורדת.

אלמנט חשוב נוסף בתהליך הגישור הוא יצירת יחסי עבודה מעשיים עם בן הזוג לשעבר, למידה לעבוד ביחד בצורה אפקטיבית ולתקשר ביעילות לצורך גידול הילדים בעתיד. ההורים לומדים ליצור שיתוף פעולה למרות הכעסים והנתק, דרכו הילדים יכולים לפרוח.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני