אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

עוד על ילד מתנכר ושלילת מזונותיו

פסק דין שניתן לאחרונה ע"י ביהמ"ש לענייני משפחה בירושלים מדגים את מגמת בתי המשפט להכיר יותר ויותר בתביעות לשלילת מזונות מילדים המתנכרים לאביהם ומתנהגים כלפיו באופן מחפיר וקיצוני.

במקרה שנדון בביהמ"ש דובר בשני ילדים בגיל 17 ו- 13, אשר התנכרותם כלפי אביהם באה לידי ביטוי בכך שהם סרבו ליצור קשר עם האב במשך שנים.

יתר על כן, הילדים נוהגים להתבטא כלפי האב בשנאה וזלזול קיצוניים במילים קשות היותר "חולה נפש", "בהמה", "שערפאת יגיש לנו עזרה ולא חולה הנפש הזה".

בית המשפט קבע כי במשך כל השנים האם היא זו אשר מניעה את הילדים להתנכר לאב ולסרב להיפגש עימו .

בית המשפט קבע כי האם מונעת ע"י רגשותיה הפגועים מעצם החלטת האב להתגרש ממנה, ועושה הכל כדי למנוע טיפול מקצועי בילדים ולמנוע כל שינוי בעמדתם לקראת חידוש הקשר עם אביהם.

בית המשפט הסתמך בין היתר על תסקיר סעד שקבע כי גם האם המסרבת לכל ניסיון של התערבות טיפולית, היא זו שמונעת את הקשר בין הילדים לבין האב והיא תומכת בילדים בהתנכרותם כלפי אביהם.

הילדים בתמיכת אימם סרבו לכל ניסיון של ביהמ"ש לקיים הליך טיפולי, כולל ניסיון התערבות של פסיכולוגית מומחית, אשר נכשלה בכל מאמציה.

בית המשפט הגדיל לעשות והזמין את הילדים לשיחה בבית המשפט אולם הם גם לניסיון זה הם סרבו.

בנסיבות אלה קבע ביה"ש כי אין מנוס מלקבוע קביעה עקרונית כי יש לראות בילדים אלה סרבני קשר.

לפיכך, לגבי הילדה שהנה בגיל 17, פסק ביהמ"ש כי היא גדולה ועצמאית להחליט בדבר התנהלותה ולנוכח התנהגותה הסרבנית כלפי האב יש לשלול ממנה את מזונותיה ולבטל כליל את חיוב האב במזונותיה.

אשר לילד שהנו בגיל 13, היות שלא ניתן לומר שדעתו עצמאית לגמרי והוא עדיין נתון להשפעת האם, הרי שלא יבוטלו מזונותיו אלא יופחתו, וביהמ"ש העמיד את חיוב האב במזונות הילד על סכום של 750 ₪.

למרבה הצער, מדובר בעוד מקרה של סכסוך קשה בין שני הורים, אשר נעשה "על גבם" של הילדים וגורם להם לנזקים חמורים ובלתי הפיכים.

אולם יובהר כי הכלל הוא שאין לפגוע במזונותיו ובאמצעי מחייתו של ילד אשר נפל קורבן לסכסוך הקשה בין הוריו, אפילו הוא סרבן קשר.

עם זאת, ביהמ"ש יעשה כן בנסיבות קיצוניות כדוגמת המקרה המתואר לעיל, כאמצעי אחרון ולאחר שכל הניסיונות הטיפוליים כשלו, ולדעתי במיוחד כאשר הכישלון מקורו בכך שהאם פועלת לטרפד כל ניסיון לחידוש הקשר.

 

האמור לעיל אינו תחליף לייעוץ משפטי.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני