אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

סיבות נפוצות לגירושין II

המשך המאמר: סיבות נפוצות לגירושין

המשך המאמר: סיבות נפוצות לגירושיןתקשורת – תקשורת בין בני זוג אין משמעה כי הם צריכים להסכים על כל נושא. קיום תקשורת טובה, או לכל הפחות בסיסית, בין בני זוג, משמעה יכולת למצוא נקודת מפגש ביניהם שם ניתן לדון על נושאים, להקשיב ולהבין זה את זו. לעיתים קרובות היעדר שפה משותפת בסיסית בין הצדדים מובילה לתחושה הקשה כי אין הבנה הדדית, אין חיבור, אין קשר. עניין זה מוביל פעמים רבות לניתוק הקשר ללא יכולת לשקם אותו.

צורות התעללות, ניצול או פגיעה – פגיעה בבן או בת הזוג עשויה להיות פיזית, מילולית או רגשית. פגיעה מתרחשת בדרכים שונות ורבות. לכל זוג הקווים האדומים שלו כאשר ישנם גבולות מוסכמים בחברה כמו מכות, קללות, השפלה, הפחדה, הטלת הגבלות למיניהן, כפייה על בן הזוג לדברים שאינם מרגישים בנוח איתם, כולם סוג של התעללות. זוהי סיבה נפוצה ל גירושין ומעבר לכך ישנה חשיבות לדיווח, לטיפול ואף לפניה לגורמי אכיפה במידה ומתרחשת התעללות.

התמכרות – התמכרות של אחד או שני בני הזוג לסמים, אלכוהול, הימורים ואף דברים אחרים מהווה הרס של האדם עצמו, סביבתו ומערכות היחסים שלו, בכל הרמות. התמכרות לרוב ממיטה אסון על המשפחה ועל הזוגיות ואם לא מתקיים זיהוי של הבעיה וטיפול בה, סביר שהנישואין ייתפרקו ואף יותירו צלקות בכל הנוגעים בדבר.

ילדים – ילדים זה שמחה וברכה, אך גם אחד הגורמים הראשיים לפרידה. הקשיים הכרוכים בגידול ילדים: עומס פיזי, כלכלי, ורגשי, השינוי במערכת הזוגית בעקבות כניסה של גורם שלישי, נצרך ושואב אנרגיה, ההתמודדות הרגשית עם האתגרים בגידול ילדים, משולבים עם הצורך בהסכמות ותיאומים בין ההורים, משא ומתן רב לגבי הדרך המוסכמת לטיפול בילדים וחלוקת האחריות. כל אלו מובילים פעמים רבות לקריסה של הנישואין. למרבה המזל ישנו סיכוי טוב לריפוי ואיחוי הפערים בפרידה על רקע גידול הילדים בעזרת טיפול ועזרה בניהול המשברים, אך לא תמיד זה עובד.

שינוי סטטוס – פעמים רבות חל משבר בזוגיות בעקבות שינוי דרסטי שאחד הצדדים עובר. זה יכול להיות הצלחה פתאומית או כישלון כלשהו, שינוי כיוון בקריירה, תהפוכה נפשית כלשהי, מחלה, אבטלה או ירושה גדולה שנפלה בחלקו של אחד הצדדים, כל אלו עלולים להוביל למסקנה שהזוג אינו מעוניין להישאר ביחד בכל תנאי.

"הדברים הקטנים" – ברב המכר שלו 'אני אוהב אותך אבל לא מאוהב בך) 'הוצאת בלומסברי,(טוען המטפל המשפחתי אנדרו מרשל, כי הסיבה המרכזית ביותר לפירוק נישואין היא דווקא לא הדרמות הגדולות אלא קשיים יומיומיים, אובדן עניין בקשר, שחיקה והתרחקות הדרגתית המתבטאים בין השאר בתחושה של עייפות מהקשר וחוסר עניין בבן הזוג, ויכוחים רבים, מתח ומירמור, ירידה במשיכה המינית לבן הזוג ומשיכה לאנשים אחרים. התהליך שמוביל מזוגיות מאושרת והתרגשות רבה לשק אפור ומדכדך של בעיות שהזוג סוחב איתו הוא בדרך כלל איטי וכמעט לא מורגש, וניתן לכנותו כאויב השקט של הנישואין.

מכל האמור לעיל ניתן ללמוד רבות על הסיבות לפירוק הקשר הזוגי, וגם על הדרכים להימנע מפירוק שכזה. אם נסקור את הסיבות וננסה ללמוד מהן נגיע למסקנות הבאות:

סוף מעשה במחשבה תחילה – פקיחת עיניים בתחילת הקשר, ערנות ומודעות יכולות למנוע כניסה לקשר וייסוד מערכת יחסים שמלכתחילה עדיף שלא תתקיים. לעיתים הקשר הוא פשוט חסר בסיס מספיק לקיומו. בחירה שקולה של בן הזוג והכרה של הצדדים הפחות נעימים בחייו ואישיותו מונעים מצב של נישואין לאדם שלא הייתם רוצים לחיות במחיצתו. ככל שתכירו יותר טוב את בני הזוג המיועדים, תעזו להישיר מבט אל הצדדים האפלים שבהם ותתמודדו באומץ עם השאלה – האם תרצו לבלות את שארית חייכם עם אותם צדדים, בהנחה שלא יישתנו, כך יעלה הסיכוי לבחירה טובה ונבונה.

השקעה לטווח ארוך – למרות המובטח בסרטים ההוליוודיים והרומנים הרומנטיים, זוגיות אינה רק נשיקות לוהטות, רכיבה משותפת לעבר השקיעה ופרפרים בבטן. זוגיות ברת-קיימא מתבססת על הרבה עבודה ותחזוקה שוטפת. ככל שערים לבעיות המתעוררות במהלך הנישואין, מוצאים דרכים לטפל בהן ומשקיעים בקשר – הסיכוי לגירושין פוחת. מסקירה של הסיבות הנפוצות לגירושין ניתן להבין כי רבות מתוכן אפשר לתקן ולהפוך מקושי ואיום למקפצה לגדילה והעמקה של הקשר, בעזרת טיפול נכון בבעיה.

עבודה עצמית – טיפול זוגי יכול לתרום רבות לשיקום הקשר. אך מהסיבות לגירושין שראינו לעיל ניתן ללמוד כי לעיתים יש צורך שכל אחד מבני הזוג יעמיק להתבונן במנגנוני הפעולה וההתנהגות שלו, יסקור את סדר העדיפויות שלו ואת הבחירות בחייו ויבצע שינויים נדרשים. לעיתים ראיית הקושי כאתגר ולא כמכשלה עשוייה לשנות את המצב ולהפוך אותו מפירוק לבנייה, ופעמים רבות הקושי נובע מתוך דפוסים ומנגנונים פנימיים ואישיים של כל אחד מבני הזוג ולאו דווקא מתוך החיבור ביניהם.

להרים את השטיח – רבות מהסיבות השונות לגירושין המובאות פה הן בעיות שנוטות להידחק אל מתחת לשטיח ולא להיות מטופלות, בגלל ביישנות, חוסר מודעות, רתיעה או חוסר יכולת לתקשר. איוורור של הבעיות שכל אחד שומר בבטן, למידה לתקשר ולפתוח את העניינים הכואבים, יכולים למנוע את הגירושין. בעיות כמו חוסר התאמה מינית, קשיים כלכליים, בעיות בגידול הילדים ועוד, שגורמות לגירושין בשיעורים גדולים, יכולות להיפתר על ידי תקשורת פתוחה וטיפול ישיר בבעיה במקום כיסוי והדחקה.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני