אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

נישואין בשנית לבן הזוג הקודם

נישואין בשנית לבן הזוג הקודםמחזיר גרושתו הוא מונח הלכתי שמתאר מצב בו בני זוג שהתגרשו נישאים בשנית.

במידה והאישה נישאה לאחר אחרי הגירושין ואז התאלמנה או התגרשה – אסור לקיים מצווה זו, ואסור לה להינשא שוב לבעלה הראשון. טעם האיסור להינשא בשנית לאותה אשה במידה ונישאה לגבר אחר – שלא יתערב הבעל הראשון בנישואין השניים ואולי ישפיע ויביא לפירוקם כדי להחזיר אליו את האשה, וכן כדי למנוע חילופי זוגות ומצבים בהם אדם "כותב לאשתו גט בערב ובבוקר היא שבה אליו" (לאחר שהיתה עם גבר אחר) – על פי פירוש הרמב"ן. אדם וגרושתו לאחר שנישאה לאחר נחשבים "פסולי חיתון" על פי בית הדין הרבני, כלומר אינם יכולים להינשא זה לזו לפי דת משה וישראל.

הרבנים לאורך הדורות חלוקים בשאלה האם החזרת הגרושה הינו מעשה חיובי או לא. מצד אחד העובדה שבני הזוג התגרשו מוכיחה כי יש בעייתיות בקשר ביניהם, ואולי עדיף שלא יחדשו אותו. מצד שני זהו חידוש שלום הבית ואף יכול להיות יתרון גדול מבחינת הילדים ששני הוריהם חוזרים לחיות יחד.

אם בני הזוג יחזרו לחיות יחד לאחר גירושיהם כ"ידועים בציבור" ולאחר מכן ייפרדו, ייתכן ויהיה עליהם לעבור הליך גירושין נוסף. בית הדין לענייני משפחה קבע במקרים מסוימים כי הגבר חייב במזונות האשה במקרה כזה, כאשר בני הזוג התגרשו ואז חידשו את חייהם המשותפים ללא נישואין (בת"א (ת"א) 799/49 יתום נ' יתום, פ"מ ו' 473, מיום 26.3.50, וב ת"א (ת"א) 1542/59 צרפתי נ' צרפתי, פ"מ כ"ג, 240). במקרים אחרים קבע בית המשפט כי החיים המשותפים של בני זוג שהתגרשו ואז חיו יחד מחדש ללא נישואין נחשבים כנישואי ספק, שמצריכים לכל היותר גט לחומרא. התוצאה היא שהאשה אינה זכאית למזונות מבן הזוג, על פי הדין הדתי העברי.

במקרה של כהן המתגרש מאישתו, לאורך הדורות וגם היום – הגירושין הם בלתי הפיכים. כלומר לכהן אסור לשאת גרושה, וזה כולל גם את גרושתו. לכן היה נהוג לעכב הליכי גירושין של כהנים, וחז"ל אף הנהיגו "גט מקושר" – גט ששיטת כתיבתו מיוחדת ולוקחת זמן רב, כדי לתת שהות למתגרשים "להתקרר" ולחזור בהם מהחלטתם להתגרש. כהן שמחזיר את גרושתו מאבד את כל זכויות הכהנים שלו.

על פי הדין התורני, ילדים הבאים לעולם מזוג שהתגרש וחי יחד לאחר הגירושין – אינם נחשבים ממזרים.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני