אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

נישואין אזרחיים

הכל על נישואין אזרחיים

בני זוג המעוניינים להתחתן במדינת ישראל, חייבים לעשות זאת דרך הרבנות, באמצעות חופה וקידושין כדת משה בישראל. יחד עם זאת הולך ונפוץ בארץ יותר ויותר הרעיון של נישואין אזרחיים, אשר מקובל לייחס אותו אל השקפת עולם שמאלנית, חילונית ומתירנית. במגזרים המסורתיים והדתיים נישואין אזרחיים אינם מקובלים כלל, וכך מוצאים עצמם זוגות רבים כמו זוגות מעורבים (שבהם יהודי או יהודיה יחד עם בן או בת דת אחרת או חסר דת), חסרי דת, פסולי חיתון, ממזרים אשר נולדו מחוץ לנישואין, כהן וגרושה וכן הלאה, חסרי יכולת למסד את הקשר ביניהם בצורה חוקית. עבור כל אלו אין כל דרך רשמית להינשא בארץ, אך נישואין אזרחיים מהווים עבורם פתרון.

פלח אוכלוסיה נוסף שעבורו נישואין אזרחיים הם אופציה מועדפת הינם זוגות יהודים כשרים לחלוטין וחילוניים, אשר מאמינים כי אל להם לבוא בברית הנישואין בטקס, שאינו תואם את השקפת עולמם ואת אורח החיים שלהם.

נישואין אזרחיים – הגדרה

נישואין אזרחיים הם נישואין שהמעמד הפורמלי ניתן להם על ידי נציג רשות אזרחית ולא על ידי נציג מוסד דת. בישראל אין אפשרות לערוך נישואין אזרחיים מוכרים. נישואין שנערכו במדינת ישראל מוכרים על ידי הרשויות בישראל רק אם נערכו על ידי פקיד אשר הוסמך באופן רשמי על ידי אחת מהרשויות הדתיות בישראל (יהדות אורתודוקסית, נוצרית, דרוזית, מוסלמית וכדומה), רק בין איש ואישה מאותה הדת. טקסי נישואים אזרחיים מאושרים רשמית על ידי הרשויות בישראל אך ורק אם נערכו מחוץ לגבולות ישראל.

לאחר הנישואין שנערכו מחוץ לגבולות ישראל רשאים בני הזוג להציג תעודת נישואין מאושרת ולהירשם במרשם האוכלוסין הישראלי כזוג נשוי. 

המשמעות של נישואין אזרחיים

כיום בני זוג אשר נישאים בדרך של נישואין אזרחיים לוקחים על עצמם את כל החובות והזכויות שחלים על זוגות שנישאו בדרך ההלכה המקובלת, אך הם לא נקראים נשואים וגם לא נחשבים לנשואים כדת משה וישראל. המשמעות היא שבמידה וירצו להתגרש, יהיו פטורים מגט ומהליך גירושין בבית הדין הרבני.

האפשרויות שעומדות בפני זוגות חילוניים, מעורבים או פסולי חיתון היא נסיעה לקפריסין ועריכה של חתונה עבור כסף; נישואים בעזרת עורך דין שמסדיר את הניירת הרשמית, נישואים המוכרים בשם "נישואי פרגוואי/מקסיקו". עבור זוגות שנישאו במדינות זרות על פי הדין המקומי, מגן המשפט הבינלאומי הפרטי, כך שמדינת ישראל מכירה בהם כזוג נשוי. בעזרת נישואין אזרחיים זוכים בני זוג אלו להשוות את מעמדם מבחינת ההכרה של המדינה בהם, וגם המדינה מצידה עברה שינויים דרמטיים ביחסה אל נישואין אזרחיים ואל זוגות שנישאו בדרך זו.

שינויים שעבר החוק בנוגע אל נישואין אזרחיים

בעבר, אחת המשמעויות של נישואין אזרחיים הייתה קביעת בית המשפט, כי במקרה של גירושין אין האישה זכאית לקבל מזונות מבעלה. אך כיום ישנו שוויון בנושא המזונות בין נשים שנישאו דרך נישואין אזרחיים ובין נשים שנישאו כדת משה בישראל.

לפי ההלכה, אישה שנישאה דרך הרבנות הראשית על ידי רב ידוע, זכאית לקבלת מזונות כל עוד היא נשואה לבעלה, המחוייב לפרנס אותה בהתאם למעמד שלו, לכבוד שלו, ליכולת שלו ולרמת החיים אליה האישה הורגלה במהלך הנישואין. על פי תפיסה זו, האישה לא צריכה לקחת חלק בנטל הפרנסה של המשפחה ולעבוד גם אם היא בעלת מקצוע.

לעומתה, אישה שנישאה דרך נישואין אזרחיים לא יכלה בעבר לתבוע את זכותה לפרנסה מבעלה. כיום ההלכה שונתה, ומאפשרת לנשים שנישאו דרך נישואין אזרחיים לדרוש מזונות מבעלה במידה והן אינן משתכרות כדי צורכיהן. ההבדל הוא שמשום היעדר הכתובה, היא לא זכאית לקבל את סכום הכתובה בעת גירושין, כפי שמקובל בנישואים כהלכה, הקובעים את סכום הכתובה כבר במועד החתונה.

כמו כן, גם המערכת השלמה של הכללים, האיסורים, החובות והזכויות החלים על זוגות נשואים על פי ההלכה, עמדה למבחן חוזר מבחינה משפטית בכל הנוגע אל נישואין אזרחיים וכיום יש שוויון ביניהם על פי חוק, ומערכת המשפט מנסה לפסוק, במקרים רבים בצורה זהה בין נישואין אזרחיים ובין הלכתיים, וכן עומלת רבות על מנת לנסח חקיקה אזרחית חדשה בנושאים כמו מזונות משקמים לידועה בציבור וכן הלאה.

המידע המוצג במאמר הנו כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני