אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

מסוגלות הורית

מסוגלות הוריתמסוגלות הורית היא מידת היכולת של הורה לספק לילדיו את צרכיו הבסיסיים לקיומו ולהתפתחותו. כשמדברים על צרכיו של הילד, הכוונה היא לצרכים פיזיים וחומריים: קורת גג, מזון, ביגוד, טיפול רפואי, מצב כלכלי יציב וכו', צרכים התפתחותיים – רגשיים: חינוך, משחק, חברה, אמפטיה ואהבה, יצירת סביבה מאוזנת ובטוחה. שאלת המסוגלות ההורית עולה לעיתים בסכסוכי משמורת, כאשר בית המשפט נדרש לסיוע של חוות דעת מקצועית כדי להחליט בדבר המשמורת.

העיסוק בעניין המסוגלות ההורית מתקיים במקרים בהם יש ספק לגבי יכולתו של אחד מההורים לתפקד כהורה במידה מלאה, במצבים שבהם מעורבים גורמי רווחה המתריעים על סיכון בשהייה של הילדים עם אחד מהוריהם – מצבים בהם נדרש בית המשפט להחלטה בנוגע לעתידם של הילדים, וכן במאבקי משמורת, בהם ההורים אינם מגיעים להסכמה ובית המשפט מכריע בעניין. כיום, השיקול המרכזי העומד לנגד עיניו של בית המשפט הוא טובת הילד, ובכך נכלל גם רצונו של הילד, שמקבל משקל כבד יותר ויותר בשנים האחרונות – כמובן, בהתאם ליכולתו וגילו. בעצם הקריטריונים העיקריים שקובעים את ההכרעה בסכסוכי משמורת הם רצון הילד והמסוגלות ההורית.

מסוגלות הורית נבחנת בידי אנשי מקצוע – פסיכולוגים, פסיכיאטרים, אנשי רווחה, רופאים וכו'. בדרך כלל מדובר במבדקים שעלותם מוטלת על הצדדים, ובהם יתקיים ראיון קליני על ידי פסיכולוג עם ההורים – כל אחד לחוד ולפעמים ביחד. בראיון נבדק המצב הרגשי והנפשי של ההורים, הקשר שלהם עם הילד, מידת היכולת שלהם לאפשר שמירה על קשר עם ההורה השני, רצונם להחזיק בילד, יכולת לספק סביבה בטוחה ומאפשרת מבחינה פיזית ונפשית ועוד. לעיתים יתקיימו מבחני אישיות שונים להערכת המסוגלות ההורית, ראיונות עם הילדים, תצפיות ועוד. חוות הדעת מועברת לבית המשפט ונלקחת בחשבון בהכרעה.

ישנם חילוקי דעות רבים ומרים לגבי מבדקי המסוגלות ההורית, טובת הילד ורצונו. טובת הילד הוא מושג מופשט ומעורפל שיכול להתפרש בדרכים שונות ואף הפוכות. " בבואנו לבחון מהו התוכן שנושא על גבו מושג זה של טובת הילד, נוכחים אנו כי מדובר במונח אמורפי, עמום ורחב היקף, העשוי להכיל תכנים מתכנים שונים בהתאם להקשר הדברים ולמצב הדברים העובדתי בכל מקרה ומקרה" (בבע"מ 27/06). גם ההסתמכות על רצון הילד אינה מובנת מאליו, ובעייתית במספר מישורים: השפעות על רצונו מאינטרסים של הוריו, מידת היכולת הקוגניטיבית והרגשית של ילד לתת מענה על שאלת המשמורת, התייחסות לאבחנה אם הוא מביע העדפה בלבד או התנגדות נחרצת לאחד ההורים (במקרה כזה נוטה בית המשפט לתת משקל רב יותר לרצונו), ועוד.

מבדקי המסוגלות ההורית נתונים לביקורת קשה – החל מכך שאין מתכונת אחידה, תקן או כלים אובייקטיבים ברורים וקבועים לעריכת המבדק, אין תוקף מדעי מוכח לתקפותם של המבדקים, ואין בסיס קבוע או הסמכה ספציפית של מומחים לתחום הזה. ישנה חשיבות למידת המוכנות של ההורה לקראת המבדק, לזהות הפסיכולוג ועוד פרמטרים שונים שמשפיעים על מידת הדיוק של המבדק.

בנוסף, קשה מאד להגיע לתוצאות חד משמעיות. רוב ההורים הם בעלי מסוגלות הורית כלשהי, וברובם של המקרים אין הבדל גדול בין מידת המסוגלות של ההורים. שניהם אנשים נורמטיביים שאוהבים את הילדים ונכונים לגדלם ולהעניק להם את מיטב התנאים. ייתכן שבשעת המבדק ההורים חווים לחץ, בלבול ומצוקה, הם נתונים בליבו של משבר קשה ומצבם אינו משקף את המצב הטבעי והשגרתי בבית, וכך רמת הדיוק של המבדק יורדת עוד. כלומר, הטענה העיקרית היא שהמבדקים הללו נותנים מענה בעיקר למקרים קיצוניים שבהם ברור יותר כי לאחד ההורים מסוגלות הורית נמוכה (כמו במקרים של אלימות, התמכרות, עבריינות, בעיה נפשית קשה וכיוצא באלו), ואינם יעילים ברוב המקרים, בהם לשני ההורים מסוגלות הורית סבירה, ברמה דומה.

חשוב מאד לעבור תדרוך מקדים לפני מבדק מסוגלות הורית אצל עורך דין בעל ניסיון והבנה בתחום, שמכיר את הנושא ויודע להסביר ללקוח את הצפוי לו, על מה לשים דגש ואיך להתמודד עם נקודות התורפה שלו.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני