אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

מהו גישור?

מהו בעצם גישור?

גישור הוא למעשה דרך אלטרנטיבית להתדיינות בבית-משפט, שבעזרתה ניתן ליישב את הסכסוך ע"י הסכם. גורם נייטרלי הוא שעוזר לצדדים להגיע לכדי הסכם, ודרך זו מחליפה את ההתנצחויות הממושכות והלא נעימות בבית המשפט.

בהליך הגישור המטרה הניצבת לנגד עיניו של המגשר (שהוא גורם נייטרלי) היא לזהות את האינטרסים של הצדדים המסוכסכים, כדי למצוא אינטרסים משותפים ופתרון כולל, שיאפשר לצדדים לקיים יחסים תקינים ונורמטיביים. חשוב לציין, שהמגשר לא כופה על הצדדים את הפתרון שהוא מציע. הצדדים הם אלו שמחליטים באיזה פתרון לבחור. ההליך מתקיים ברוח טובה ונעימה, ובמקרה שהוא עולה על שרטון, הצדדים יכולים לקבל החלטה להפסיקו בכל רגע נתון.

כאמור, גישור מקובל בדיני משפחה. חיי משפחה רצופים משברים. ישנם משברים שגוררים איתם קונפליקטים משמעותיים והכרח להגיע להחלטות נוקבות לכאן ולכאן, כמו: גירושין, נישואין בפרק ב', זקנה ועוד. בהליך הגישור, ניתן להגיע להבנות ולהסכמות. כך למשל, בשאלות הנוקבות הבאות: איך אפשר לפתור מחלוקות אחרי הגירושין? איך אפשר להתגרש במינימום נזקים (לבני הזוג ולילדים, כמובן) ובמינימום הוצאות? איך ניתן לחלק ירושה בין אחים ולשמור על יחסים טובים? איך מתמודדים עם ריבוי אחים ב"משפחה מורכבת" (בעקבות נישואין שניים)?

כיצד הליך הגישור מתבצע הלכה למעשה?

הליך הגישור יכול להימשך כמה ישיבות, לעומת דיונים בבית המשפט או בבית הדין הרבני, שיכולים לקחת פרק זמן ממושך יותר. לפעמים הבדלי הזמן הם עצומים, מכיון שבבתי המשפט ייתכנו דחיות, פגרות וכד'. כמו-כן, הצדדים צריכים להמתין למתן פסק הדין, דבר שעלול לקחת זמן רב בימינו, כאשר מערכת בתי המשפט עמוסה לעייפה.

בגישור, מספר הישיבות תלוי בכמה גורמים: במודל של הגישור, במסגרת הגישור ובמורכבות הנושא.

בהליך גישור משפחתי, לאחר שהמגשר מסייע לצדדים לברר את המחלוקות ביניהם, הוא מחזק את ההסכמות, ויוצר דרך להקשבה ולהידברות בין בני הזוג, כך שניתן יהיה לחלק את הרכוש המשותף ולתכנן את ההורות שלאחר הפרידה, אשר תהיה בעלת אופי שונה, שכן הקשר הזוגי מגיע לסיומו. המטרה היא, שההסכם שיושג בסופו של דבר, יתאים לאינטרסים של שני הצדדים, יהיה מקובל על שניהם וטוב עבור שניהם. הדגש הוא על העתיד, וסיום הפרק הקודם בצורה מכובדת.

כמו-כן, המגשר יכול להיפגש עם כל צד בנפרד, ולהאזין לרצונות ולמשאלות שלו- דבר שאינו אפשרי בהליכי בוררות או בבית-המשפט. חשוב לציין, כי יש חיסיון על הדברים הנאמרים למגשר בישיבות הנפרדות. בהתאם לכך, אשה שעומדת להתגרש מבעלה, תוכל לחשוף בפני המגשר מידע רגיש, שלא הייתה מגלה בפגישה משותפת, וכך המגשר יסייע לה לרדת לעומק הדברים, ללבן את הנקודות הרגישות והמשמעותיות, ולקדם את הסכסוך לקראת פתרון כולל והולם עבור שני הצדדים.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני