אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

ילדים בתקופה שלאחר גירושין

גירושין הם תהליך לא פשוט עבור ילדים. וגם לאחר שהסתיים התהליך יש לצפות להשפעותיו השונות על הילדים, ולהמשיך להיות קשובים ולתת להם את התמיכה שהם זקוקים לה.

בתקופה שלאחר הגירושין פעמים רבות יש שינוי גדול באורח החיים של הילד. ייתכן שהוא יעבור דירה, שלפתע יש לו שני בתים שבהם הוא מחלק את זמנו – כל פעם אצל הורה אחר. חייו כפי שהכיר אותם השתנו והתחיל דבר אחר. בנוסף הוא מושפע מהוריו, ממה שהם עוברים והקשיים המטרידים אותם.

חשוב להיות ערים לתסמינים השונים אצל הילדים, לזהות אותם ולהתייחס אליהם. חשוב מאד לזכור כי רוב השינויים הם נורמלים וטבעיים, ואף יכולים להביא להקלה וריפוי. יש להימנע משיפוטיות וביקורת ולטפל בדברים הדורשים טיפול בדרך עדינה ומכבדת. זיכרו שיש דרכים רבות לעזור לילדכם להתמודד. אל תתייאשו, אל תאשימו את עצמכם או אחרים ואל תכנסו ללחץ אם הילד מגלה סימני מצוקה או משנה את התנהגותו. פשוט זהו את הדברים וחפשו פתרונות. רצוי מאד להיעזר בגורמים חיצוניים מקצועיים כמו מטפלים, פסיכולוגים, יועצת בית הספר או עובד סוציאלי כדי להקל על ההתמודדות.

זיכרו שלרוב הגירושין הם פירוק לשם בנייה מחודשת של מציאות טובה יותר, עבורכם ועבור הילדים, וגם אם כרגע הם עוברים תקופה קשה ומורכבת, יש אפשרות גדולה לשינוי חיובי ומשמח בחייהם.

פעמים רבות הילד אינו מסוגל או אינו רוצה לבטא את קשייו במילים, והם באים לידי ביטוי בדרכים אחרות. הקשיים עלולים לגרום להתנהגות פוגעת או בעייתית, שחשוב למצוא לה מענה. הנה כמה סימנים שיש לשים לב אליהם:

בעיות לימודיות בבית הספר – ירידה ניכרת בציונים, חוסר עניין בלימודים, חוסר חשק ללכת לבית הספר, בעיות קשב וריכוז.

בעיות חברתיות – התרחקות מחברים, אלימות, בריונות, התבודדות, מריבות מרובות עם חברים, פיתוח תלות בחברים והיצמדות אליהם, השתתפות בפעילות מסוכנת או פוגענית עם חברים.

שינויים רגשיים – דיכאון, כעס, האשמה, חוסר ביטחון, פחדים, בילבול, תנודות במצבי רוח ועוד.

נסיגה התפתחותית – הילד מתנהג בצורה המתאימה לגיל צעיר יותר. לדוגמה: חוזר למצוץ אצבע, מרטיב במיטה, מדבר בלשון ילדותית, מתחיל לפחד מדברים שפעם לא פחד מהם (כלבים, מים, חושך ועוד),

שינויים התנהגותיים – בכי מרובה, תלותיות וקושי בפרידות יומיומיות (כמו בהליכה לבית הספר או לגן), שכחנות ופיזור, עצבנות, התקפי זעם, רגישות יתר, סף תיסכול נמוך

שינויים בשיגרה – שינוי בהרגלי האכילה (אכילה מוגברת או מופחתת, תיאבון מוגזם למתוק, הקאות, רגישות למזון, אכילה בלילה ועוד), שינוי בהרגלי השינה (קימה בלילה, הרטבה במיטה, עייפות מוגברת, קושי להירדם, חלומות רעים, רצון לישון עם ההורה), שינויים שונים בשיגרת היומיום כמו ישיבה רבה יותר מול הטלויזיה או המחשב, וויתור על חוגים ותחביבים, יציאות תכופות מהבית או יציאות בשעות לא רגילות, שיבוש סדר היום.

שינויים גופניים – פעמים רבות התרחשויות רגשיות מתבטאות דרך תסמינים גופניים, מודעים או לא מודעים. הילד יכול להמציא מיני מכאובים ומחלות, ולעיתים קרובות אף לחלות יותר באמת. רגשות לא מבוטאים יכולים לצאת דרך הגוף כמו למשל חום גבוה, כאבים שונים, מחלות, שינויים גופניים מגוונים (השמנה, הרזיה, במקרים קיצוניים גם עצירת גדילה), התעסקות מוגזמת בגוף ובמחלות. חשוב מאד להתייחס לכל עניין גופני שהילד מעלה, גם אם נראה לנו שהדברים נובעים מהנפש בלבד!

שינוי בדיבור – התבטאויות דכאוניות, עצובות, מתריסות, אובדניות, קורבניות או כל דבר חדש שאתם יכולים לשמוע בדיבור היומיומי. גם צורת הדיבור עשויה להשתנות – דיבור בקול רם או בלחש, דיבור מהיר כאילו יש דחיפות ולחץ בדברים ואף גימגום.

שינויים עדינים – ישנם ילדים שפחות מחצינים את רגשותיהם וגם הביטוי העקיף עשוי להיות סמוי וקשה יותר לאיתור, אך לא פחות משמעותי. יש ילדים שיתחילו לשפוך דברים או לאבד, יש ילדים שפתאום יהפכו ל"ילדים מושלמים" וינסו לרצות את ההורה ולהתנהג למופת בכל רגע. גם התנהגות כזאת עלולה להיות בעייתית, אם היא מגיעה מתוך פחד וחוסר ביטחון.

התעסקות בגירושין – ניסיונות להחזיר את המצב לקדמותו ולאחד בין ההורים, שאלות חוזרות ונשנות על הגירושין, על הסיבות לגירושין, על מה שקרה ומה שיקרה, נסיונות תכופים למצוא בן / בת זוג חדשים להורים, טיפול ודאגה מוגברת להורים, הימנעות מיצירת קשר עם בני המין השני, דיבור מוגזם על הגירושין עם אנשים שונים או לחילופין הימנעות מוחלטת מדיבור על הנושא.

התנהגות למשיכת תשומת לב – לעיתים הגירושין גוזלים מההורים זמן ואנרגיה רבה, והילדים פונים להתנהגות בעייתית, עשיית "דווקא", בניסיון למשוך תשומת לב.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני