אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

זכויות משפחות חד-הוריות

זכויות משפחות חד-הוריותהורה יחידני הוא הורה שעל פי החוק הוא "הורה שאינו נשוי ויש באחזקתו ילד שטרם מלאו לו 18 שנה". כלומר זוהי משפחה בה יש ילד אחד לפחות, והורה יחיד, שאינו נשוי (כלומר גרוש, אלמן או רווק) ואינו מתגורר עם ידוע בציבור, או שהוא נשוי אך נמצא בנפרד מבן הזוג במקרים כגון: בן הזוג אינו חי בארץ, או שהיא אשה עגונה או השוהה במקלט לנשים מוכות, הורה שחי בנפרד מבן הזוג תקופה של שנתיים לפחות, המנהל הליך גירושין במשך הזמן הזה.

ניתן להפריד בין שני סוגים עיקריים של משפחות חד הוריות: הראשון משמעותו שקיים הורה אחד בלבד ואין הורה נוסף, כמו במקרה שבו אחד ההורים נפטר, או שהילדים הובאו לעולם בתרומת זרע, והסוג השני משמעו משפחה בה יש שני הורים שאינם חיים יחד, בעקבות גירושין או שמלכתחילה לא היו נשואים. ישנן השלכות מסוימות להגדרות המשנה הללו (המכונות "הורה יחיד" אל מול "הורה בנפרד") כמו בפקודת מס הכנסה המפרידה בין המקרים, אך ברוב הגופים הקשורים למשפחות חד הוריות ההתייחסות שווה.

במרבית המשפחות החד הוריות נמצאים הילדים בחזקת האם, המכונה "אם חד הורית" או "אם יחידנית". במשפחות בהן מצויים הילדים בחזקת האב, הוא מכונה "אב חד הורי", או "אב יחידני".

בישראל חיות יותר ממאה אלף משפחות חד הוריות עם ילדים עד גיל 17. ברובן המכריע נמצאים הילדים בחזקת האם, וברובן המשפחה חד הורית כתוצאה מ גירושין (כ-58%), ובחלקן ההורה פרוד (15%), רווק (17%) או אלמן (10%).

הורים יחידניים יכולים ליהנות ממגוון זכויות המעוגנות בחוק, וזאת מתוך ההכרה כי משפחות אלו זקוקות לסיוע רב יותר ממשפחה רגילה. אנו נפרוס כמה מהעיקריות שבהן:
נקודות זיכוי בתשלום מס הכנסה, זכאות להכשרה מקצועית לעידוד ההורה היחידני להצטרף למעגל העבודה (להורים המקבלים הבטחת הכנסה או תשלומי מזונות מהביטוח הלאומי)
הנחה בארנונה, בחשבון החשמל, באגרת הטלויזיה, סיוע בשכר הדירה, סיוע ברכישת דירה (משכנתא), זכות לדיור ציבורי בשכירות (למשפחות חד הוריות בעלות שלושה ילדים לפחות, כאשר המשפחה ממצה את כושר ההשתכרות שלה)
מענק לימודים, תוספת ימי מחלה לילד, סיוע במימון משפחתונים ומעונות יום, קייטנות, צהרונים, מטפלות, חוגים ושיעורי עזר.
הקלות להורים יחידים בשירות מילואים, השלמת השכלה במטרה להרחיב את אפשרויות התעסוקה שלהם, וסיוע מטעם הרשויות המקומיות (בהתאם למידת הסיוע הניתן בכל רשות מקומית)

קיימות הטבות וזכאויות נוספות. ההטבות והסיוע תלויות במצבה הכלכלי של המשפחה החד הורית ובמספר הילדים עד גיל 18 הנמצאים בחזקתה, ויש צורך לברר את הפרטים המדוייקים עבור כל מקרה ומקרה.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני