אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

התמודדות עם סיום תהליך הגירושין

שיעור הגירושין בישראל עומד היום כ-30% ממספר הזוגות הנישאים. כלומר – רבים, רבים מאד עוברים תהליך של גירושין, שהוא לרוב מורכב, קשה וכואב. כל כך הרבה אנשים עוברים קשיים דומים ועדיין הקושי רב. כאן נביא כמה שיטות וטיפים כיצד לעזור לעצמנו להתמודד עם הפרידה והשינוי הגדול כל כך בחיים.

תנו לגיטימציה להימצאות רגשות שונים, הצעד הראשון בהתאוששות מפרידה ופירוק הנישואין הוא הכרה ברגשות. לפעמים רגשות חדשים ובלתי מוכרים לכם, כמו כאב, אבל, כעס, תיסכול, תשישות, בילבול, אכזבה, פחד, לחץ ואף שימחה והקלה. הבינו שלכל רגש המתעורר בכם יש מקום ותפקיד, ואל תנסו לדכא את הרגשות המתעוררים. דיכוי הרגשות הקשים העולים בעקבות פרידה עלול להאריך ולהקשות על ההתמודדות. אם אתם חשים שקשה לכם להתמודד עם הרגשות, שהם מפריעים לכם בתיפקוד היומיומי במידה רבה – פנו לעזרה (ראו בהמשך)

היו קשובים לעצמכם. נתינת ביטוי לרגשות היא דבר חיובי ומרפא, אולם יש לשים לב שהרגשות אינם מנותבים לערוצים הרסניים כמו הזנחה, פנייה להתמכרויות (כמו סמים, אלכוהול, אכילת יתר), חיפוש נקמה, תחושה והתנהגות קורבנית, הטרדה של הסובבים אתכם, הזנחה או יחס שלילי לילדים. היו ערים לעצמכם וקבלו משוב מאנשים סביבכם – בקשו מהם להעיר את תשומת לבכם באם הם מבחינים בנטייה הרסנית זו או אחרת, ונסו להקשיב לדבריהם מבלי להיפגע או לכעוס. ביקורת בונה שכזאת עשויה להציל אתכם מבורות עמוקים שאתם יכולים ליפול לתוכם.

הקלו על עצמכם. עברתם תקופה לא קלה, שלא לומר סוערת. אתם עדיין נמצאים בתהליך של פירוק ובנייה מחדש, של שינויים ומשברים. אל תצפו מעצמכם לתיפקוד גבוה. אינכם צריכים להיות גיבורי-על. זה בסדר לא להיות בתיפקוד מושלם בעבודה, בבית, עם הילדים, עם החברים. תנו לעצמכם להוריד הילוך לזמן מה.

אל תישארו לבד. דברו על מה שעובר עליכם עם אדם שאתם אוהבים וסומכים עליו. שתפו את הסביבה ברגשותיכם. מצאו חברים או משפחה שניתן להיעזר בהם, גם ברמה הרגשית וגם בתפקוד היומיומי. אל תהפכו את ילדיכם לאוזן הקשבת שלכם. מיצאו אדם מבוגר איתו תוכלו לדבר והיזהרו מלהשתמש בילדיכם במשענת שלכם. היו קשובים לסביבה – לתקשר, להיעזר ולשתף אך לא להעמיס את עצמכם על הסובבים אתכם. לשם כך יש ליצור פתיחות רבה ככל האפשר בתקשורת עם הסביבה. אם אינכם מוצאים אוזן קשבת בסביבתכם כדאי מאד לפנות לעזרה מקצועית של יועץ, פסיכולוג או מטפל אחר. חשוב שיהיה לכם לפחות מקום אחד בו תוכלו לאפשר לעצמכם לבטא את רגשותיכם ולעבד אותם.

היזהרו מקבלת החלטות פזיזות. לאחר גירושין מומלץ לקחת זמן מה שבו אינכם לוקחים על עצמכם החלטות או התחייבויות גדולות. זו תקופה פחות יציבה וקבלת החלטות שונות עלולה להיות מושפעת מחוסר היציבות שלכם, שתצטערו עליה מאוחר יותר.

פנו זמן לעצמכם. נכון שלרוב התקופה שאחרי הגירושין עמוסה ורבת לחצים. יש לארגן מחדש את החיים ולטפל באינספור דברים. בדרך כלל העומס הנפשי גם הוא גורם לעייפות ואף תשישות. אך חשוב לפנות מעט זמן, רצוי מדי יום, לטיפול בעצמכם. זה יכול להיות כל דבר שיגרום לכם להרגיש טוב יותר – קריאת ספר, האזנה למוסיקה, טיול בטבע, הליכה לים, ספורט…

הצמדו לשיגרה. החיים השתנו במידה רבה. יש לארגן אותם מחדש. ייתכן שפתאום אתם מוצאים את עצמכם לבד, כשילדכם נמצאים חלק מהזמן אצל בן או בת הזוג, ייתכן שהשתנו דברים נוספים. נסו לבנות שיגרה ולחיות על פיה. השיגרה מעניקה מסגרת מרגיעה ותומכת, גם עבורכם וגם עבור ילדיכם.

זכרו: המטרה שלכם היא להמשיך הלאה. חשוב להקדיש זמן לכאב, לפירוק, לעבור את תהליך האבל על הפרידה. אך לדעת לצאת מזה, להמשיך הלאה בחיים ולהתקדם כלפי בנייה והתחלה חדשה. זיכרו שהגירושין, אפילו אם לא היו מיוזמתכם, הם דבר שהסתיים, ובתור שכזה הם גם פתח להתחלה חדשה. מיצאו דרכים לבטא את ההתחלה החדשה הזו. מיצאו תחומי עניין חדשים, אולי גם חברים חדשים. הפתיעו את עצמכם בדברים שונים וחדשים שלא העזתם מעולם לנסות (כמובן בצורה שלא תפגע בכם או באחרים) – כמו לצאת לבלות, לטייל, ללכת להצגה יומית לבד, להסתפר… נסו לראות עתיד לפניכם, ואם אתם מתקשים בכך – היעזרו בקרובים לכם או בסיוע מקצועי.

לאחר התאוששות מסוימת מהגירושין, נסו לבחון את מה שעברתם, את הפרידה עצמה וגם את ההתמודדות איתה: האם אתם מבחינים בדפוסים שחוזרים על עצמם בהתנהגות זוגית, דפוסים שאולי תוכלו לעבוד עליהם וללמוד מהם? האם יש דברים שהייתם עושים אחרת? האם אתם מסוגלים לראות אפשרות בה יכולתם לעבור את הפרידה בצורה קלה יותר? בחנו את הרגשות שעלו בכם לפני הגירושין ואחריהם. התבוננות ברגשות, לאחר שהתייצבתם מעט, עשויה לתרום רבות להבנת עצמכם ולעזור לכם לשנות דברים שהייתם רוצים לשנות בחייכם. אל תהיו שיפוטיים. אל תייסרו את עצמכם ב"מה אם", אל תאשימו את עצמכם ואל תכעסו על עצמכם. נסו לקבל גם את הדברים הקשים שאתם רואים בעצמכם (ואולי אף באחרים). זיכרו שהקבלה העצמית היא ההתחלה היעילה ביותר של שינוי ושל שימחה וצמיחה.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני