אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

הקלת המעבר בין בתים עבור ילדים

ברובם של מקרי הגירושין הילד צריך לנדוד בין שני בתים, בין אם זה כל כמה ימים או בסופי שבוע. כל מפגש עם הורה אחד משמעו פרידה, גם אם קצרה וזמנית, מהורה שני. המעברים והפרידות עשויים להכביד על הילדים, שזקוקים מאד לשיגרה קבועה, אך קיימות דרכים רבות להפוך את המעברים לנעימים. כיצד ניתן להקל על המעברים התכופים ולהפוך אותם לפשוטים וקלים יותר?

מוכנות ההורים – שאלו את עצמכם עד כמה קשה לכם ההורים עם הפרידה, עד כמה קשה לכם שהילד נמצא אצל ההורה השני, שלעיתים יש לכם מטענים קשים מולו, עד כמה אתם משחררים את הילד להיות באחריותו של אדם אחר, ולא תחת השגחתכם. הבינו שהגישה שלכם משפיעה בצורה מכריעה על הדרך בה הילד תופס את המעבר, וגם אם אינכם מבטאים זאת במילים, הילד חש את הקושי שלכם וסופג אותו אליו. נסו להתמודד עם הקשיים שלכם ולטפל בהם ככל היותר, כדי שהילד יקלוט מכם שדרים חיוביים ורגועים לגבי המעבר.

אל תדברו על ההורה השני בצורה שלילית בנוכחות הילדים. לא משנה כמה אתם מתוסכלים או כועסים וכואבים, נסו לא להשמיץ את בן הזוג לשעבר בפני הילדים, שכן ההורה השני הוא עדיין חלק משמעותי מחייהם.

מבחינה ארגונית – נסו לעמוד בזמנים. להביא את הילדים בזמן שנקבע ולא ליצור מצבי לחץ וכעס סביב זמנים.

הזכירו לילדים יום או יומיים לפני המעבר שהם עומדים לנסוע להורה השני

עזרו להם לארוז את חפציהם (כמובן – בהתאם לגיל הילד ואופיו), כך שלא יהיו אביזרים חשובים שנשכחו, כך שיהיה להם נוח ונעים במעבר ולא יחסרו להם חפצים אישיים. הזכירו להם לקחת חפצים בעלי ערך רגשי שיעזרו להם במידה ויתגעגעו או ירגישו לא טוב, כמו בובה, צילום, או כל אובייקט אחר בעל ערך רגשי, במיוחד אם יש לילד אובייקט מעבר שמשמש אותו לנחמה והרגעה.

נסו להסיע את הילד ולהשאיר אותו אצל בן הזוג, ולא לבוא ולקחת אותו (כלומר, תמיד להביא את הילד, ולא לבוא לקחת), על מנת שלא להגיע בזמן לא מתאים ולהתערב בצורה בלתי צפויה במפגש של הילד עם ההורה השני.

מומלץ לדבר עם הילד בכל יום כשהוא נמצא אצל ההורה השני. חשוב לילדים לדעת שהוריהם חושבים עליהם ומתעניינים בהם גם כשהם לא שם. ומעבר לכך – חשוב לילדים פשוט לשמוע את קולכם.

החזרה הביתה – כשהילד חוזר מבן הזוג לשעבר, ייתכנו קשיים מסויימים. קשיים של עצם השינוי והחלפת הסביבה. כדי להקל על החזרה עליכם להכיר קודם כל בכך שעשוי להיות קושי, ולתת לזה מקום וכבוד. תנו לילד זמן ומרחב "לנחות" בחזרה. עסקו בפעילות שקטה ורגועה יחסית. תנו לו את השקט והמרחק אם הוא צריך.

רכשו לו אביזרים כפולים, שיהיו בשני הבתים (כמו מברשת שיניים, פיג'מות, מספר בגדים), כדי להפוך את האריזה לפשוטה יותר ועל מנת שהילד ירגיש בבית בשני הבתים. ערכו ביחד עם הילד (כמובן בהתאם לרמתו) רשימה של דברים שצריך לארוז ולזכור כמו: בגדים, צעצועים חשובים, חוגים ואירועים שיש ללכת אליהם, כדי להימנע ככל האפשר משיכחה ותיסכול, ולהגביר את התחושה של הילד שהוא שולט בחייו ולוקח אחריות על ענייניו.

ילדים אוהבים וזקוקים לשיגרה. ייסדו שגרה מיוחדת לחזרה, כמו הכנת מאכל מיוחד או משחק מיוחד לזמן החזרה, כך שהילד מתרגל לשיגרה של עזיבה וחזרה שמשולבת בדבר נעים וקבוע.

שיתוף פעולה – נסו במידת האפשר לתאם כמה שיותר דברים עם ההורה השני:

תאמו שיגרה בסיסית. זמנים קבועים לארוחות ופעילויות אחרות שיהיו המשכיים בין שני הבתים, זמני משחק וצפייה בטלויזיה ובמיוחד שעת השינה, שחשוב מאד שתהיה דומה בשני הבתים כדי ליצור שיגרה בריאה בחיי הילד.

פתחו נהלים ותיאום ציפיות לגבי מצבים שונים שעשויים לקרות כמו – מה עושים אם הילד שכח דבר חשוב בבית השני? מה קורה אם אחד ההורים לא מצליח לעמוד בחלק ממטלותיו? מה הנוהל לגבי איחורים ושינויים שונים? נסו לנהל תקשורת פתוחה ועניינית לגבי הנושאים שקשורים בילדים.

לעיתים ילדים של הורים גרושים משתמשים בשני הבתים שיש להם כדי להפעיל מניפולציות שונות. חשוב עד כמה שאפשר להפגין חזית מאוחדת ומתואמת כלפי הילדים. להסכים יחד מה מרשים ומה לא, ולתאם את ההחלטות, כדי שלא ייווצר מצב שהורה אחד מסכים לדברים מסויימים שהורה אחר אוסר והילד מתמרן ומפעיל את ההורים מתוך המצב.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני