אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

הצעת חוק -מרוץ הסמכויות כמאיץ סכסוכים

הצעת חוק -מרוץ הסמכויות כמאיץ סכסוכיםהצעת החוק שהעלתה ח"כ עליזה לביא ממפלגת "יש עתיד" נבלמה על ידי הבית היהודי.

ח"כ עליזה לביא הגישה הצעת חוק העוסקת בדרך לביטול מירוץ הסמכויות בישראל. כידוע, מירוץ הסמכויות הוא כינוי למצב הקיים היום בו לבית המשפט לענייני משפחה ולבתי הדין הרבניים יש סמכות מקבילה לדון בעניינים הקשורים לגירושין כמו מזונות, משמורת, חלוקת רכוש ועוד. משום כך נקבע כי מי מבני הזוג שהקדים ופנה לאחת הערכאות יזכה בסמכות לדון בענייניהם. מאחר ולרוב הצד שהקדים ו"זכה" לקבוע היכן יתקיימו הדיונים מקבל יתרון על פני הצד השני הפך הדבר למעין מירוץ בו שואפים בני הזוג להקדים ולהגיש תביעה באחת הערכאות הרצויות להם. זהו מצב ייחודי בעולם שמקים עליו ביקורת מזה שנים רבות.

ח"כ לביא טענה כי "המצב כיום מחריף את הסכסוכים בין בני הזוג, מעודד גירושים, פוגע בילדיהם של בני הזוג ויוצר מאבק סמכויות בין הערכאות התורם לבזבוז כספי ציבור." וביקשה לשנות את המצב ולקבוע כי תיק הגירושין יפתח רק בהסכמתם של שני הצדדים, ובמידה ולא הסכימו ביניהם- ייפתח התיק ויידונו העניינים הכרוכים בגירושין בבית המשפט לענייני משפחה. כך יתייתר הצורך במרוץ סמכויות.

בדיון בעניין הוסיפה ח"כ רות קלדרון מ"יש עתיד" כי "מרוץ הסמכויות הידוע לשמצה זוהי שיטה ללא רחמים, ללא שום שעת חסד שתאפשר את יישוב הסכסוך בדרך שאיננה מחייבת התדיינות משפטית קשה, אשר קרוב לוודאי תותיר את המתדיינים ואת ילדיהם מדממים ואף מרוששים כספית." כלומר – הלחץ להשיג יתרון בניהול הליך הגירושין מוביל לכך שהזוגות מוותרים על ניסיונות להשגת שלום בית, תהליכי גישור וכיוצא באלה, כדי להקדים איש את רעיהו.

לכך ענה ישי בוכריס (דיין בבית הדין הרבני באשקלון) כי "…למדינה כזאת זה נורמאלי מאוד שיהיו שתי ערכאות שיפוטיות. אין ספק שהמצב הזה נועד לשמר ערך יסוד בעם היהודי, ואסור לנו בשום פנים ואופן להזדרז ולשפוך את פך השמן הקטן הזה."

לאחר דיון סוער בוועדת השרים לענייני חקיקה והתנגדות עזה מצד החוגים החרדים בלם השר אורי אריאל מהבית היהודי את ההצעה, מתוך דאגה לצמצום סמכויותיו של בית הדין הרבני, ונקבע כי תוקם ועדה משותפת לכל המפלגות השותפות בקואליציה אשר תסדיר חוק שיהיה מוסכם על כולם. מכך משתמע שככל הנראה מרוץ הסמכויות ימשיך להתגלגל מספר שנים נוספות בארצנו…

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני