אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

הצעת חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה

הצעת חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (יישוב מוקדם של הסכסוך), התשע"ד–2014

הצעת חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחההצעת חוק שהוגשה בינואר 2014 ביוזמתה של ח"כ שולי מועלם-רפאלי ("הבית היהודי"). מטרתה לצמצם את היקף הסכסוך והצורך בהידיינות משפטית.

רוב רובם של הסכסוכים המשפטיים בענייני משפחה נובעים מסכסוך רגשי – אישי בין הצדדים, שהם גם בני זוג, הורים, בני משפחה. הסכסוך המשפטי הוא התגלמות של חוסר היכולת להגיע להסכמה ופיתרון של הסכסוך הרגשי-אישי. משום כך גם לאחר שניתן פסק דין והתיק נסגר פעמים רבות שבים הצדדים ועותרים לבית המשפט או לבית הדין על מנת לפתוח מחדש דיון על סעיפים בסכסוך, מה שמלמד שהפסיקה המשפטית אינה באמת נותנת סעד לסכסוך האישי.

בנוסף, המצב הקיים בישראל בו ישנן שתי סמכויות מקבילות הדנות בעניינים הנוגעים לגירושין, מביא ל"מרוץ הסמכויות" – מי מבני הזוג אשר מקדים את רעיהו בהגשת תביעה באחת הערכאות זוכה לבחור את הערכאה ובכך גם לשפר את תנאי הפתיחה שלו. בעקבות מרוץ הסמכויות והאיום שהוא מטיל פונים בני זוג לערכאה משפטית בשלב מוקדם של הסכסוך מחשש שבן הזוג יקדים אותו, ונמנעים מאפשרות של יישוב הסכסוך בדרכים שאינן משפטיות.

בעקבות כל אלו הוגשה הצעת החוק של ח"כ מועלם-רפאלי, על פיה לפני כל הגשת תביעה בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה יהיה על הצדדים להגיש בקשה ליישוב סכסוך. כיום קיימת בקשה שכזאת אך היא אינה חובה ותלויה ברצונם הטוב של הצדדים. לאחר הגשת הבקשה ייפגשו הצדדים ביחידת הסיוע של הערכאה השיפוטית שאליה הגישו את הבקשה ובה יתקיים איבחון ראשוני של הסכסוך וכן מידע והכוונה של הדרכים והאפשרויות ליישוב הסיכסוך בהסכמה ובדרכי שלום. רק לאחר שנעשה ניסיון להביא את הצדדים להסכמה או לתהליך יישוב הסכסוך, יוכלו להגיש כתבי תביעה ולנהל הידיינות משפטית.

הצעת החוק הוגשה על בסיס מתווה המלצותיו של השופט שנהב בשנת 2005.

מעניין יהיה לעקוב אחרי התפתחותה של הצעת החוק ויש לקוות כי תעבור ותתרום ליישוב סכסוכים בדרכי שלום ואולי אף למניעת פירוקן של משפחות.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני