אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

הצעת חוק – הסכם טרום נישואין

חדשות – הצעת חוק: בני זוג יחתמו על הסכם טרום-נישואין במטרה למנוע סרבנות גט

הצעת חוק - הסכם טרום נישואיןח"כ גילה גמליאל הגישה הצעת חוק על פיה רשם הנישואין יציע לכל זוג הבא להירשם לנישואין לחתום על הסכם טרום נישואין, על מנת למנוע מצבים של עגינות וסרבנות גט. ניתן יהיה לבחור מתוך מספר אפשרויות של ניסוחי הסכמים, כל זוג לפי מה שמתאים להשקפת עולמם. זוג שיבחר לא לחתום על הסכם שכזה יחתום על טופס וויתור.

הסכמי טרום נישואין מטרתם להגן על בני זוג מפני סחטנות מבן הזוג השני על יד סירוב למתן גט. כיום ישנם אלפי אנשים, רובם נשים, שנמצאים במצב של עגינות וסירוב גט, שמבקשים להמשיך בחייהם ולסיים את הנישואין הלא רצויים ואינם יכולים לעשות זאת בגלל סרבנות גט של בן הזוג. הסכם טרום נישואין מגדיר מראש את הדרכים לסיום הנישואין וסידור הגט, ומעניק דרכים שונות לסיים את הנישואין במידת הצורך תוך מניעת סרבנות גט, כמו איסור התניית סיום הנישואין בעניינים הקשורים לגירושין כמו משמורת, מזונות, ענייני רכוש וממון ועוד (כלומר מניעת סחטנות והתניית מתן גט בוויתורים מהצד השני) , הטלת סנקציות כמו למשל מזונות מוגדלים וסנקציות כלכליות נוספות. זוג שיבקש לשנות את ההסכם בהמשך יוכל לעשות זאת באישור בית משפט או בית דין רבני. למרות היעילות המוכחת של הסכמי טרום נישואין במניעת סחטנות וסירוב גט נמנעים כיום זוגות רבים מלחתום עליו, והוא עדיין לא הפך להליך סטנדרטי. על כך בא החוק החדש לתת מענה.

הצעת חוק זו באה אחרי הצעת חוק דומה של ח"כ ציפי לבני, שזכתה לביקורת מצד ארגון "מבוי סתום" לתמיכה בנשים עגונות ומסורבות גט, מכיוון שנראה כי האכיפה של החוק תהיה בעייתית, ובעצם יהיה הוא חסר שיניים, מאחר והוא נתון לרצונו הטוב של רשם הנישואין בכל מועצה דתית, וכיום במקומות רבים המועצות הדתיות אינן מכירות בהסכם ואף מסרבות לאמת אותו עבור זוגות שמבקשים לקבל תוקף להסכם. בהצעת החוק שהגישה גילה גמליאל נוסף סעיף על פיו זוגות שאינם מעוניינים לחתום על הסכם זה יחתמו על טופס וויתור, ובכך מובטח כי כל זוג הבא להינשא ייחשף להסכם טרום נישואין ויקבל את ההזדמנות לחתום עליו.

ההצעה הוגשה על שולחן הכנסת בפברואר 2014, והיא דומה להצעות חוק נוספות שהוגשו בעבר.

מעניין יהיה לעקוב אחרי אישור ההצעה והתפתחות החקיקה בנידון.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני