אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

הצעת חוק בני זוג מאותו המין

הצעת חוק בית המשפט לענייני משפחה (תיקון – בני זוג מאותו המין), התשע"ד–2014

הצעת חוק בני זוג מאותו המיןהצעת חוק שהוגשה החודש על שולחן הכנסת מבקשת לתקן את סעיף 1 בחוק בית המשפט לענייני משפחה, ולהוסיף את המילים "בן זוגו מאותו המין" אחרי הגדרת "בן משפחתו".

מילים ספורות אלו טומנות בתוכן משמעות גדולה והיא מתן סמכות לבית המשפט לענייני משפחה לדון בעניינים משפחתיים גם של בני אותו המין, כפי שנעשה בפועל לרוב כבר היום, אך ללא חקיקה מפורשת וללא מחויבות של בתי המשפט לדבר. כך המצב כיום הוא שבני זוג מאותו המין מוצאים עצמם ללא מענה פעמים רבות ואינם רשאים לפנות לבית המשפט לענייני משפחה.

כך למשל אדם שביקש מבית המשפט לענייני משפחה להעניק צו הגנה מפני אלימות של בן זוגו נענה בסירוב של בית המשפט מהטעם כי בני הזוג אינם נקראים משפחה ואינם זכאים להיכלל בהגדרת אלימות בתוך המשפחה.

מצבים אבסורדים אלו ואחרים מביאים לכך שבני זוג מאותו המין נופלים בין הכיסאות ואינם מקבלים מענה המעוגן בחוק.

הצעת החוק מעגנת נורמה ברורה על פיה חוק בית המשפט לענייני משפחה יחול גם על בני זוג מאותו המין.

הצעות חוק דומות הוגשו בעבר והוסרו מסדר היום, בעיקר בשל המחלוקת החברתית והערכית סביב הנושא. מעניין יהיה לעקוב אחר ההצעה הנוכחית שיזמו חברי הכנסת ניצן הורוביץ, עמרם מצנע, אילן גילאון, דב חנין, שלי יחימוביץ', סתיו שפיר, מרב מיכאלי, איציק שמולי, משה מזרחי, עמר בר-לב, ואיתן כבל, אם כי אין מקום לקוות לשינוי משמעותי אלא לאחר דיון משמעותי ונקיטת מדיניות ברורה וחדשה לגבי זוגות מאותו המין.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני