אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

הסכם ממון

מהו הסכם ממון?

הסכם ממוןהסכם ממון הוא חוזה הנחתם בין שני בני זוג לפני הנישואין או במהלך בנישואין אשר קובע את חלוקת הרכוש במקרים של פרידה או גירושין.

ההסכם צריך לצפות את העתיד ולהיות תקף גם במקרה של קבלת ירושה גדולה או הבאת ילדים, כלומר במקרים של שינוי משמעותי במצב הכלכלי של מי מבני הזוג או שניהם.

למי מומלץ הסכם הממון

הסכם הממון מומלץ בעיקר לזוגות שמגיעים לחיות יחד והמצב הכלכלי שלהם אינו סימטרי.

לדוגמא אם הגבר מגיע ממשפחה עמידה מאוד ולעומת זאת האישה מגיעה ממשפחה בעלת מצוקה כלכלית או להיפך. במקרים כאלה הסכם הממון נועד כדי למנוע גניבת רכוש מצד אחד מבני הזוג, במקרה קיצוני, או במקרה נורמטיבי יותר – למנוע עוגמת נפש וסיכסוכים מיותרים על רקע חלוקת הרכוש.

תוקפו המשפטי של הסכם הממון

החוק קובע כי רק הסכם ממון שנחתם ע"י בית המשפט לעינייני משפחה או בבי"ד לאחר הנישואין או הסכם הנחתם ע"י רושם נישואין או נוטריון לפני הנישואין הוא תקף.

ישנם בני זוג המעוניינים לבטל את הסכם הממון וטוענים כי מדובר בהסכם בלתי סביר אשר חתמו עליו מתוך מצוקה נפשית או ניצול של אחד הצדדים.

נתן לבטל את הסכם הממון אך ביטול זה מצריך חתימה של שני הצדדים ואישור של בית משפט לעינייני משפחה או בבי"ד.

שינויים בהסכם הממון

רצוי שהסכם ממון יכלול בתוכו את מגוון האפשרויות העומדות בפני החיים המשותפים וכן סיומם האפשרי, בצורה מפורטת ככל הניתן, ומאידך גם גמישה ושתוכל להכיל שינויים לא צפויים במבנה המשפחה והחיים המשותפים. שינויים בהסכם הממון עשויים להתרחש לדוגמה כאשר נולדים ילדים, אחד מבני הזוג מקבל ירושה גדולה או מתנה גדולה, מה שגורם להוספת סעיפים בהסכם או שינוי סעיפים.

שינויים בהסכם הממון חייבים להיעשות ע"י עורך דין המתמחה בהסכמי ממון, אך לא חייבים להיעשות אצל אותו עורך דין אשר כתב את ההסכם הראשון.

כמו בהתחלה, צריך שוב להיחתם הסכם הממון ע"י בית המשפט לעינייני משפחה או בבי"ד באם נשואים או אצל רושם נישואין או נוטריון.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני