אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

הסכם גירושין

הסכם גירושיןגירושין לא חייבים להתנהל בין כותלי בית המשפט, במלחמות ומאבקים מתישים ומרים. אחת הדרכים הנעימות יותר לבצע את המהלך הכואב היא לערוך הסכם גירושין.

הסכם גירושין הוא הסכם הנערך בין בני זוג המעוניינים להתגרש, ומסכימים ביניהם על הנושאים הכרוכים בגירושין: חלוקת הרכוש, משמורת על הילדים, דמי מזונות וכיוצא באלו. לאחר עריכת ההסכם מגישים אותו בני הזוג לערכאה משפטית (בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה), לאישור. מרגע שאושר ההסכם על ידי הערכאה המשפטית הוא מקבל תוקף של פסק דין, הניתן לאכיפה. לאחר האישור יש להגישו לבית הדין הרבני, אשר לו הסמכות הבלעדית לענייני הגירושין עצמם, ולפתוח תיק סידור גט.

הנושאים הנכללים בהסכם גירושין הם בדרך כלל:

  • חלוקת רכוש (זכויות בדירה משותפת, רכב, תכולת דירה וכו'), זכויות סוציאליות, חסכונות, חובות, חשבונות בנק, כתובה, התייחסות לתביעות שונות העומדות כנגד מי מהצדדים, עסקים משותפים וכיו"ב
  • נושאים הקשורים לילדים – משמורת ילדים, הסדרי ראיה, אופן החינוך וגידול הילדים, מזונות ילדים ומדורם, ולעיתים מזונות אישה, אופן תשלום המזונות, מועדי התשלום, הצמדה למדד, החלטות לגבי הוצאות מיוחדות ועוד.
  • נושאים אחרים כמו – הגבלת המרחק הגיאוגרפי של מגורי בן הזוג, איסורים שונים, עריכת הגט, הגבלת יציאה לחו"ל, עניינים אישיים כמו קשרים עם המשפחות, ביטול או קיום צווים כגון הרחקה או איסור יציאה מהארץ
  • התייחסות לשינויים – מה קורה במצב של הפרת הסכם, הפחתה / הוספה של דמי מזונות, שינויים עתידיים בקביעת המשמורת והסדרי הראייה.
  • דרכי אכיפה ושינוי ההסכם – הסכמה על דרכי הביצוע כגון גישור, פנייה לערכאה משפטית מסוימת, בוררות, הוצאה לפועל, ייפוי כוח, מתן בטחונות ועוד.
  • יש לשים לב ולכלול כל עניין ונושא, ולו הפעוט ביותר. כבר היו דברים מעולם, שהסכם התפוצץ בגלל מלחמת עולם על תמונות משפחתיות, כלב, או ספר מתכונים עם הערות.

מטרת כל אחד מבני הזוג הבונים את הסכם הגירושין היא כמובן ליצור מצב אופטימאלי עבורו – לקבל נתח גדול יותר מן הרכוש, דמי מזונות גבוהים יותר)מבחינת האשה), אך ישנן גם מטרות משותפות כמו גידול מאוזן והרמוני ככל הניתן של הילדים, יצירת מצב בו בן הזוג נמצא ברווחה כלכלית מספקת, שמירה על מערכת יחסים תקינה, יצירת הסכם שיצריך כמה שפחות שינויים עתידיים.

ההסכם צריך להיבנות בכובד ראש, בשימת לב ובמקצועיות. בני הזוג עצמם יכולים לנסח את ההסכם בצורה עצמאית, ולהגיש אותו לאישור גוף משפטי, אך מומלץ ביותר להיעזר בעורך דין מומחה לדיני משפחה, שבקי ומנוסה בהסכמי גירושין, שיוכל לתפור את כל החורים האפשריים וכל הקצוות הפרומים, ויקפיד על כל עניין ועניין שצריך להיכלל בהסכם.

יש המעדיפים לשכור עורך דין אחד שיטפל בהסכם מטעם שני בני הזוג. זו גישה שיכולה לחסוך כסף ואולי גם לשמור על יחסים תקינים אך עלולה להיות בעייתית מכיוון שבמקרה של חוסר הסכמה עשוי עורך הדין למצוא עצמו בליבה של אש צולבת, ולהפוך בעצמו לעוד נדבך במחלוקת, כאשר אחד הצדדים חש מקופח. שני עורכי דין יבטאו את האינטרסים של שני הצדדים בצורה המלאה ביותר, מצד שני יש סכנה שנוכחות שני עורכי דין תעצים את המתח ותעמיד בסכנה את ההסכם שנכתב בדרכי שלום.

יש להימנע מכל דבר שעשוי בעתיד להוות עילה לביטול ההסכם, כמו שפה לא ברורה (כך אחד הצדדים יוכל לטעון שלא הבין את ההסכם), חיפזון, פרשנויות שונות ו"אותיות קטנות". גם בית המשפט עשוי לסרב לאשר את ההסכם אם חלקים ממנו אינם מתקבלים על הדעת, או נוגדים את טובת הקטינים או את חוק כבוד האדם וחירותו.

יש חשיבות עליונה להסכם גירושין ברור, מדויק, בנוי היטב, שיכלול את כל הנושאים הרלוונטיים וגם יתייחס לעניינים עתידיים שעשויים להתרחש. זהו בעצם הסכם שקובע התנהלות חיים שלמה, במיוחד כשיש ילדים, וגם כשאין. ההסכם צריך להיכתב באחריות רבה, ולקחת בחשבון את המסוגלות והיכולות של כל אחד מהצדדים למלא את חלקו בהסכם, להיות פרקטי מבחינת ההתייחסות לחיי היומיום ויצירתי בהתמודדות עם סיטואציות שונות. הסכם טוב ויציב ייתן לבני הזוג המתגרשים שנים של שקט ותפקוד תקין ואילו הסכם לקוי או לא מאוזן עלול להמיט סבל והפסדים למתגרשים ובני משפחותיהם.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני