אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

הסדרי ראיה של אב נשא איידס ובתו בת השנתיים

התבוננות בתיק – הסדרי ראיה של אב נשא איידס ובתו בת השנתיים

בשבוע שעבר (פברואר 2014) ניתנה פסיקה בבית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע, לגבי תביעה של אם לילדה בת שנתיים, למנוע הסדרי ראיה מהאב, בגין היותו נשא HIV וחולה בהפטיטיס C.

ההורים חיו בזוגיות במשך שלוש שנים במהלכן נולדה הבת, ולאחר שמונה חודשים נפרדו. הבת נשארה בחזקת האם. האב גילה לאחרונה את היותו נשא HIV, ובעקבות הגילוי נקלע למשבר קשה. עם זאת דאג ליידע את בת זוגו לשעבר, והיא וביתם המשותפת עברו בדיקות בהן נמצא כי לא נדבקו בנגיף.
לטענת האם, האב מכור לסמים ונמצא במחיצת נרקומנים וחולי איידס. היא חוששת שבתה תידבק בנגיף ואף מסרבת לקיום מפגשים במרכז קשר של רשויות הרווחה מחשש שילדים נוספים הנמצאים במקום יידבקו. בנוסף טענה האם כי ילדה צעירה כל כך לא תדע להישמר ולהתמודד עם מחלתו של האב ונשאותו.
האב, לעומתה, טען כי הוא נגמל מסמים זה מכבר. הוא מודע למחלתו ולהשלכותיה, דואג ואוהב את בתו, ורוצה בקשר עימה. הוא עדכן את האם מיד עם היוודע לו על נשאותו, וקיבל הדרכה להתנהלות עם הבת. טענתו היא כי האם מבקשת לנתקו מהבת, ואף להגר מישראל.

בדיון התרשמה השופטת קודלר- עיאש, בעקבות תסקיר של פקידת הסעד, שהאב אוהב ודואג לביתו, ואינו מסוכן כלפיה, וכן כי לאם יש כוונה לנתק את הבת מאביה, אם על ידי שימוש בנשאותו כתירוץ, וכן הגירה לארץ אחרת.

לעניין הטענה כי האב מסוכן בגין הידבקותו בנגיף האיידס קובעת השופטת כי בעקבות מחקרים והתפתחות ההתמודדות עם מחלת האיידס בעשורים האחרונים אין סכנה בפגישות בין האב לבתו, כל עוד הוא מודע להתנהלות נכונה, יודע להימנע מקשר בין פצעים פתוחים וכדומה. את הטענה כי הוא מסכן ילדים אחרים במרכז הקשר תיארה השופטת כ"מקוממת ממש", ונובעת כנראה מבורות האם. השופטת מרחיבה ומפרטת את הדרכים להידבקות בנגיף האיידס, תוך הדגשת הגישה כיום למחלה, שאינה סופנית כי אם כרונית, ומאפשרת לנשא בה לתפקד ולמלא את מקומו באופן נורמטיבי בחברה, תוך ערנות למצבו.

כבוד השופטת הזכירה את דברי השופט חשין בבע"מ 377/05: "על כל אלה נזכור כי זכותו של אב להחזיק בבנו אין היא כשאר זכויות שבעולם. נעלה ועמוקה היא משאר זכויות, זכות מן הטבע היא, יש שקוראים אותה "קול הדם". אכן זכות נעלה היא אותה זכות: הזכות כי יותן לנו להיות הורים לילדינו". והדגישה כי היא שומעת את "קול הדם" זועק באולם בית המשפט, מפי האב המבקש להיות בקשר עם בתו.

פסיקת השופטת היתה כי הסדרי ראייה יתקיימו בין האב לבתו לפחות אחת לשבוע, בתור התחלה במרכזי קשר של רשויות הרווחה, ולאחר מכן, בהתאם להמלצותיה של פקידת סעד, תהיה אפשרות להרחבת ההסדרים. האם תהיה נוכחת במפגש הראשון כדי להפחית את חרדותיה, וכן תעבור הדרכה בבית החולים קפלן לגבי התנהלות הקשר בין הילדה לאביה.

מקרה זה מדגים בתורה יפה את השאלות העולות סביב הסדרי ראייה, ובכלל זכות ההורים להיות עם ילדיהם, או באופן מדויק יותר – זכות הילדים לנוכחות שני הוריהם בחייהם, גם אם הם חולים, מכורים, או אינם מתפקדים בצורה מלאה. השימוש שנעשה לפעמים במצב חריג או קשה של אחד ההורים לשלילת הסדרי ראייה ראוי לבחינה מדוקדקת של רשויות הרווחה ובתי המשפט, למען תישמר זכותם הבסיסים והחשובה לאין ערוך של ילדים לנוכחות ומעורבות הוריהם בחייהם.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני