אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

האם להישאר ביחד בשביל הילדים?

ההחלטה להתגרש היא תמיד קשה. זו אחת הבחירות הסופיות, בעלות נקודת אל-חזור, שמשנות את החיים בצורה חדה מקצה לקצה.

כאשר ילדים מעורבים בעניין השיקולים נוטים להסתבך. כבר אין מדובר רק ברגשות בני הזוג, נוחותם ומטרותיהם. טובת הילדים תופסת נפח רב בהתלבטות לכאן או לכאן, ונשאלות שאלות חשובות:

מהי טובת הילדים?

עד כמה חשוב שילד יגדל בבית שלם, כששני ההורים חיים יחד?

האם טובת הילדים צריכה לבוא "על חשבון" טובת ההורים ורצונם?

האם כדאי להעביר את הילדים תקופה קשה של גירושין שלאחריה יש אפשרות לחיים שקטים וטובים יותר, או לשמור על מצב קיים שאינו רצוי?

לפני שנענה על השאלות האלו יש להדגיש שלמען טובת הילדים, באופן בסיסי, כדאי לעבוד על הזוגיות, לוודא שההחלטה להיפרד הגיעה לאחר שיקול מעמיק וניסיון לייצב את הקשר ולשקמו. להתייעץ, להיעזר, לשתף קרובים וידידים, למצוא דרכים לתקן. זוגיות בריאה ומאושרת טובה לילדים.

עם זאת, אין מן האמור לעיל להוכיח כי להישאר יחד בכל מחיר עדיף מלהיפרד. התעקשותם של זוגות הורים להישאר יחד במערכת זוגית אומללה ולא בריאה עבור הילדים, מתוך ההנחה הרווחת כי המסגרת המשפחתית השלמה עדיפה תמיד מפירוק המסגרת -יכולה לגרום יותר נזק מתועלת, וזאת מהסיבות הבאות:

ילדים קולטים הכל. קשה להעמיד פנים מול ילדים. הם חושפים כל שקר וכל ניסיון לשכנע במשהו שאיננו אמת מוחלטת. אם מערכת היחסים בין ההורים רעועה ומתוחה, או רוויית כעס ותיסכול, אדישות או מרחק, הילדים יחושו בכך והדבר ישפיע עליהם בין אם נרצה בכך או לא. הטענות כי "הילדים לא שמים לב", "אנחנו לא רבים בנוכחות הילדים", "הילדים לא יודעים מה קורה" – לרוב אינן עומדות במבחן המציאות. לעיתים קשה להבחין בהשפעה אך אין זה אומר שהיא לא קיימת. לפיכך המשך נישואין שאינם רצויים, שלרוב מצויים ברמת קונפליקט גבוהה ומתח, מתוך הנחה שהילדים ימשיכו בחייהם כרגיל, עשוי להביא לתוצאה הפוכה מהרצוי.

ילדים לומדים בבית. הם סופגים את התנהגויות ההורים, על הניואנסים הדקים ביותר שלהם. מחקרים מוכיחים כי הדרך העיקרית בה לומדים ילדים היא הפנמה וחיקוי. הילדים לומדים דרך הוריהם על זוגיות, על אהבה, על שותפות, איך להתנהל כבני זוג ואיך להתמודד עם קונפליקטים. קיימת סבירות גבוהה שילדים יחזרו בבגרותם על הדפוסים אליהם נחשפו בבית הוריהם. אם ייחשפו לטווח ארוך למערכת יחסים לקויה ובעייתית קיים סיכוי שישחזרו אותה בעתיד באופן זה או אחר. לעומת זאת אם הוריהם יתגרשו אך יתמודדו עם הגירושין בדרך בוגרת, בשיתוף פעולה, יימנעו מהשמצות והאשמות, ייקחו אחריות על שיתוף הילדים בתהליך ויעברו את הקשיים בכבוד, יתרום הדבר משמעותית לשקט הנפשי של ילדיהם, וליכולות שלהם בבגרותם להתמודד עם משברים ועם מערכות יחסים.

בנוסף, עלינו לשאול את עצמנו מה ילמדו ילדים מהורים שמקריבים את עצמם ואת אושרם?

כל האמור לעיל בא להדגיש, כי הגירושין עצמם הם לא מה שיקבע אם הילדים יהיו בסדר ולא ייפגעו. הערך החשוב והקובע הוא איך מתנהלים בני הזוג במהלך ואחרי הגירושין. הורים שיתנהגו באחריות במהלך הגירושין ולאחריהם, יספקו לילדיהם תשומת לב והקשבה, יראו דוגמה של התנהלות מכבדת עם בני הזוג לשעבר, יעניקו לילדיהם בסיס יציב ומחזק לא פחות מהורים שחיים ביחד בזוגיות.

מחקרים שבוצעו לאורך 20 שנה הצביעו על כך כי 80% מהילדים שגדלו להורים גרושים, גדלו להיות מבוגרים יציבים ובריאים מבחינה נפשית. כלומר: ילדים מסוגלים לשרוד את המשביר הזה, ומעבר לכך – לצאת ממנו מחוזקים ומאושרים יותר בטווח הארוך.

יש לזכור כי לילדים קשה יותר להיות מאושרים במחיצת הורים אומללים ומתוסכלים. וכי ילדים שגדלו במציאות של זוגיות הרסנית נוטים לפתח דפוסים דומים. כמובן שיש לבחון כל מקרה לגופו ולא לצאת מנקודת הנחה שישנה נוסחה שווה לכולם.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני