אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

דרכי משא ומתן שונות

דרכי משא ומתן שונות – יתרונות וחסרונות

לא מעט פעמים אנחנו נתקלים במצבים בהם אנחנו צריכים לנהל משא ומתן. ישנן שיטות רבות לניהול משא ומתן. במאמר הזה נסקור חלק מהן ונאפיין מתי הן יעילות יותר או פחות. באמצעות משא ומתן, תוכלו להשיא את ההישגים שלכם ולחסוך לעצמכם מאמץ רב שאחרת הייתם צריכים להשקיע בהתדיינות ממושכת בבתי המשפט – או נזק כלכלי אחר. קצת עם משאים ומתנים.
מה הרעיון הבסיסי?

הרעיון הבסיסי הוא לאפשר לאנשים לדון על דברים ולהגיע בסופו של דבר להסכמה על נושא מסוים באופן שבו שני הצדדים. התפיסה גורסת שאנשים יכולים להסכים על דברים כל עוד הם מגיעים מוכנים לשכנע ולהשתכנע, במידה וההצעה המוצעת היא סבירה, ומציעה לשני הצדדים מצב בו שניהם "מנצחים", או מצליחים לשמור על מירב האינטרסים החשובים שלהם. מצב נקרא Win-Win.

דוגמא קלאסית לחשיבותו של משא ומתן ניתן ללמוד מניסוי שערכתי לפני כמה זמן בכיתה שבה יצא לי ללמד. בחרתי שני מתנדבים מהכיתה ונתתי לכל אחד מהם פתק ובו כתוב משהו אחר. אצל האחד היה כתוב שכלבו האהוב חולה במחלה קשה ואלמלא יקבל פלחי תפוז, הכלב ימות. אצל השני, היה כתוב שהתוכי חולי שלו חולה במחלה סופנית ואלמלא יקבל קליפת תפוז, התוכי ימות. לאחר מכן נתתי להם כדקה לשכנע את הכיתה לתת להם את "התפוז האחרון עלי אדמות". כיוון ששני הצדדים לא השכילו לבדוק בכלל אם יש מצב בו הם יכולים שניהם ליהנות מהתפוז ביחד, הם החלו לריב ובדרך כלל הייתי עוצר את הניסוי ממש לפני שמתחילות מכות.
לו היו הילדים טורחים להקשיב זה לזה הם היו הרי מבינים ששניהם יכולים להציל את חיות המחמד שלהם מבלי להגיע למצב של ריב ו/או אלימות. זאת חשיבות המו"מ.
טכניקות למשא ומתן: "לירות בבן הערובה"

לא, אין הכוונה לירות באיש, אלא לכך שצריך לזהות מראש מהם הדברים שהצד השני יחשוב שיקרים לך ולהמעיט בערכם כדי להוריד את "מחירם". כך למשל, אם אני מאוד צריך שהצד השני יסכים למשהו, לא בהכרח אציג את אותה דרישה כדרישה עיקרית. הצגת הדרישה כמשנית מורידה את המחיר שלה וכך אני יכול בנסיבות במתאימות לשמור את הכוח שלי ולהשיג מטרות בעלות נמוכה יותר.
אסטרטגיה וטקטיקה

הדבר החשוב ביותר לגבש במשא ומתן הוא "התמונה הגדולה". מהן המטרות העיקריות שאנחנו רוצים להשיג. אלה יהוו את האסטרטגיה שלנו. לאחר מכן אנחנו יכולים להשתמש בכל המשאבים שיש לנו – כמו במשחק שחמט – כדי לקדם את המשא ומתן בכיוון האסטרטגי שהגדרנו. העלות והמחיר של כל אחד מהמשאבים שאנחנו "מקריבים" לטובת האסטרטגיה נגזרים ממנה.
משא ומתן במשפט

לכאורה בשיטת המשפט האדברסרית אין מקום למשא ומתן. עורכי הדין של הצדדים צריכים להעלות את כל הטענות האפשריות ואילו שופט נטרלי יברור ביניהן. אולם, העומס על בתי המשפט הביא למצב בו מתי המשפט מעודדים את הצדדים להגיע – באמצעות משא ומתן – להחלטות בעצמם כדי לחסוך זמן שיפוטי יקר. היעזרות בעורך דין הבקיא בטכניקות של משא ומתן ושצבר ניסיון במשאים ומתנים מורכבים, יכולה להתגלות כיתרון אפילו בשיטה האדברסרית.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני