אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

דיני משפחה – שאלות ותשובות 2

שאלה: אזרח ישראלי שמתגורר דרך קבע בחו"ל הגיע לארץ לביקור קצר. בביקור זה נמסרה לו תביעת מזונות שהוגשה נגדו ע"י שני נכדיו הקטינים המתגוררים בישראל, האם מוסמך ביהמ"ש בישראל לדון בתביעה נגדו ?

תשובה : בימ"ש למשפחה בירושלים קבע לאחרונה כי די בכך שכתב התביעה למזונות הנכדים יימסר לסבא בזמן שהותו בישראל כדי שבית משפט ישראלי יהיה מוסמך לדון בתביעה נגדו. אפילו הסבא אינו תושב ישראל ואפילו הוא הגיע לביקור קצר הרי שמרגע שנמסר לידיו כתב התביעה קנה ביהמ"ש הישראלי סמכות שיפוט כלפי הסבא בתביעת הנכדים.

שאלה: האם בית המשפט יכול לחייב את הסבא לשלם מזונות לנכדיו במסגרת התביעה שהוגשה נגדו ?

תשובה: עפ"י החוק לתיקון דיני משפחה (מזונות) הסבא יכול להיות מחויב לשלם מזונות לשני נכדיו הקטינים וזאת בהתקיים שלושה תנאים א. הסבא הנו בעל אמצעים כספיים במידה כזו שמאפשרת לו לפרנס את עצמו ואת בת זוגו ונותר בידו כסף פנוי. ב. הנכדים אינן יכולים לקבל/לגבות בפועל מזונות מאביהם בדר"כ מדובר בנסיבות קיצוניות ביותר, כגון שהאב ברח מן הארץ או שהוא מוגבל בריאותית באופן שאינו מסוגל להשתכר כלל. ג. לקטינים אין כל מקור כספי עצמי משלהם שממנו יוכלו להתפרנס (לדוגמא: כספים או נכסים שקיבלו בירושה במתנה).

שאלה: אב לשני ילדים קטינים שאינו עובד ולומד בישיבה לקראת הסמכה לדיינות ומקבל קיצבה של 2,000 ₪ מהישיבה, נתבע לשלם מזונות לאשתו ושני הילדים בסכום של 4,800 ₪. האבא התגונן בטענה שעקב לימודיו וגובה הקצבה שהוא מקבל מהישיבה, הוא אינו יכול לשלם את הסכום הנתבע, האם תתקבל ד לו טענתו ?

תשובה: בפסק דין שניתן לאחרונה ע"י ביהמ"ש למשפחה ברמת גן נקבע כי האב אינו יכול "לשבת באוהלה של תורה, ואילו אשתו וילדיו יחזרו על הפתחים". דהיינו, חובתו של אדם לפרנס את אשתו וילדיו קודמת ללימודיו, גם אם מדובר בלימודי תורה. לפיכך פסק ביהמ"ש כי האב חייב לצאת לעבודה ולדאוג לפרנס את בני משפחתו וביהמ"ש חייב אותו לשלם את הסכום של 4,800 ₪ למזונות האישה והילדים.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני