אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

בגידה – איך לזהות ומה לעשות

בגידה – איך לזהות ומה לעשותמאיה ורפאל היו נשואים 9 שנים, עם שתי בנות וכלב. כל מכריהם תמיד ראו בהם זוג יציב ונעים הליכות, אוהב ותומך. אך סדקים תת קרקעיים החלו לנבוע בשיגרת יומם. מאיה הרגישה מזה זמן מה שרפאל נצמד לנייד שלו כאילו היה איבר מגופו, ויום אחד, כאשר שכח אותו על הספה לכמה דקות, הבזיקה הודעת טקסט על המסך. מאיה לא יכלה שלא לקרוא אותה, ומאז השתנו חייה. אך מאיה אישה נבונה ומחושבת, ולפני שהתפרצה ועימתה את רפאל עם העובדות, ליקטה הוכחות, הודעות, מיילים לוהטים, ואז פנתה לבית המשפט לענייני משפחה בתביעת גירושין שהותירה את רפאל המום ומופתע.

בגידה היא אחת הסיבות הנפוצות ביותר לגירושין, והעילה הראשונה במעלה מבחינה הלכתית לתביעת גירושין בבית הדין הרבני, מתוך מספר עילות מוכרות בהלכה לגירושין. מחקרים שונים טוענים כי בין 50 ל80 אחוזים מבני זוג ייבגדו במהלך חייהם. חלק גדול מהבגידות לא מתגלה, וחלק גדול יותר מתגלה בדיעבד, כלומר בן או בת הזוג יידעו לומר, לכשתיחשף הפרשה, שהסימנים היו ברורים אך הם לא רצו לראות אותם.

כאן נפרט מספר סימנים שיוכלו לעזור בזיהוי בגידה (הסימנים כתובים בלשון זכר, אולם מתאימים גם לנשים כמובן):

שינויים גופניים – בן הזוג מטפח את גופו, מתחיל להתאמן בחדר כושר, מורט שערות, מתלבש בצורה שונה, וכו'. יכולה להתרחש ירידה בחשק המיני והתחמקות מתמשכת מקיום יחסי מין בתירוצים שונים, או לחילופין עלייה זמנית ולא מוסברת בתיאבון המיני.

תמורות בזוגיות – בן הזוג יכול להיות פתאום מפנק יותר, מתחשב ומתעניין מבדרך כלל. פרחים, מתנות, שמות חיבה, עשויים להיות כיסוי לסיפור אחר לגמרי, או אמצעי להשקטת מצפונו הדואב. מאידך, הוא עשוי להיות לפתע תוקפני ומתגונן יותר, מגיב בהגזמה על כל האשמה מרומזת או מה שמתפרש בעיניו כהאשמה, מאשים ומתלונן – כדרך להרגיש טוב יותר עם עצמו (בבחינת "גם היא לא בסדר") או כדי ליצור מסך עשן כנגד חשדות אפשריים. אתם מבחינים בריחוק מבן הזוג, זוגיות מדורדרת וצורך גובר בטיפול זוגי או שיקום כלשהו.

בן הזוג מפגין ניתוק, ניכור, ניסיון להתחמק משיחות ואפילו ממבטים ישירים. התעסקות בעניינים שונים בכל פעם שהמצב מגיע לכדי שיחה.

הנייד – הטלפון הנייד הוא שחקן מרכזי בדרמה הזאת. אם בן הזוג נעשה אובססיבי לגבי הנייד שלו, נצמד אליו בכל שעות היממה, ההיסטוריה של השיחות והתכתובות נמחקת באדיקות, ושיחות מסויימות מנותקות מיד – יש מקום לחשד. שימו לב לחשבונות הטלפון (אם הם לא ייעלמו באורח מסתורי), לשעות של שיחות, למספרים מסויימים שמופיעים בתדירות רבה יותר, לשיחות המתנהלות באוטו כשהוא בחנייה, סיבובים ספונטניים בשעות מוזרות עם הכלב, לסופר או לזרוק את הזבל… כך גם עם המחשב – מחיקת ההיסטוריה באופן תכוף, פולדרים מוגני סיסמא, ישיבה מול המחשב בשעות לא שגרתיות והחלפת חלון בכל פעם שאת מתקרבת.

שינויים באישיות – עצבני, לא מרוכז, או לחילופין נתון ב"היי" מתמשך, נוטה להתפרצויות ואז נעלם, אדיש לבית ולילדים, משנה את יחסו למשפחה המורחבת, חשדן, מתגונן, מתלונן על שינויים במקום העבודה, מנותק או לחילופין נחמד במיוחד, ומשקיע בילדים הרבה יותר מבעבר.

היסטוריה משפחתית – אם ידוע לך על בוגדים אחרים במשפחתו (אב, אחים) זה יכול להיות סימן נוסף. לצערנו שיחזור תת מודע של סיפור משפחתי הוא מהלך נפוץ מאד וניתן ללמוד הרבה על פוטנציאל של אדם לפי ההיסטוריה המשפחתית שלו.

זיכרו שבדרך כלל האינטואיציה עובדת ועובדת טוב. אם יש ספק, תחושת בטן מטרידה או חשד מתמשך – סיכוי גדול שיש דברים בגו. פעמים רבות קיימים חשדות וספקות, אך אנו לא נותנים להם מקום, מתוך פחד לפגוש את האמת ולהתמודד עם השלכותיה. אך התעלמות בדרך כלל לא מובילה לשום תוצאה מקווה. הבעיה לא נעלמת אם מתעלמים. מצד שני ייתכן והחשדות אינם מבוססים ונובעים מתוך מוחכם הקודח, ולכן נמליץ קודם כל לבסס את החשדות ולקבל ראיות מוצקות. כדאי לפנות לעורך דין מנוסה לענייני משפחה, שיוכל להמליץ על דרכים לבסס את חשדותיכם, מבלי לעבור על החוק ומבלי לאבד את זכויותיכם במשפט גירושין בגלל מעקבים לא חוקיים.

אל תסגירו את חשדותיכם לבן הזוג בטרם עת. קודם בחרו את דרך הפעולה שלכם – התעלמות מתוך תקווה לשינוי (קחו בחשבון שנדיר שדרך זו עובדת…), תביעת גירושין, או דרישה כלפי בן הזוג לעבור טיפול זוגי כלשהו לשיקום הזוגיות. אלמנט ההפתעה עשוי להיות קריטי באם תבחרו להתגרש, וייתן לכם יתרון יחסי בניהול ההליכים.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני