אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

אלימות במשפחה

אלימות פיזית – הרחקת הבעל האלים

הכל יודעים כי תופעת אלימות של בעלים כלפי נשותיהם הולכת ומחריפה, והופכת לאחת הרעות החולות של החברה הישראלית.

כדי להתמודד עם תופעה חמורה זו, נחקק בין היתר החוק למניעת אלימות במשפחה. חוק זה נועד לתת מענה מיידי לאשה (או בן משפחה אחר) אשר הותקפה פיזית על ידי בעלה.

בהתאם לחוק ולפרקטיקה הנוהגת בבתי משפט לענייני משפחה, אשה שהותקפה ע"י בעלה פונה לביהמ"ש (בנוסף לפניה למשטרה), ומגישה בקשה מיידית להרחיק את הבעל מן הבית. בית המשפט מרחיק את הבעל ל – 7 ימים, שבסיומם הוא מקיים דיון בנוכחות הבעל, כאשר לאחר דיון זה הוא מוסמך להמשיך ולהרחיק את הבעל מן הבית לשלושה חודשים, ובהמשך לשלושה חודשים נוספים עד לתקופה מצטברת של שנה.

אלימות נפשית אינה שונה ובית המשפט מוסמך להרחיק את הבעל המתעלל מהבית

קיימים בעלים רבים שאמנם אינם פוגעים פיזית באשה, אולם הם מתעללים בה נפשית רוחנית ומילולית, יורדים לחייה והופכים את חייה לגיהנום ממש, זאת באמצעים מאמצעים שונים. בעלים רבים מפעילים יצירתיות ומקוריות בהתעללות והתעמרות כלפי אשה, כשמטרתם "להטריף" "ולשגע" אותה, זאת תוך שם מקפידים ונשמרים מכל מעשה פיזי.

כאמור המקרים הם רבים, ודרכי ההתעללות הן מגוונות ומקוריות, הכל כיד הדמיון הטובה על כל גבר וגבר, ואלה יודעים להקפיד לנצל ולכוון לנקודות התורפה והרגישויות של "האשה שאתו". יש הנוקטים כלפי האשה בקללות, נאצות, השמצות, צעקות ועלבונות באופן שיטתי ויום יומי, יש המקימים בבית רעש קבוע בלתי נסבל ומטריד באופן שיטתי ומכוון, יש הנוהגים ליצור לכלוך זוהמה סרחון ואי סדר בבית, וכיוצא בזה מעשים והתנהגויות שיש בהם כדי להפוך את החיים בבית לבלתי נסבלים.

החוק הנ"ל תוקן והוסף לו סעיף מפורש שמסמיך את בית המשפט להרחיק מהבית בעל, אשר אמנם לא נקט באלימות פיזית כלפי אשתו, אולם הוא מתעלל ומתעמר בה באמצעות אלימות נפשית, ובלשון החוק :

" התעלל בבן משפחתו התעללות נפשית ממושכת, או התנהג באופן שאינו מאפשר לבן משפחתו ניהול סביר ותקין של חייו "

נשים רבות שחוות התעללות והתעמרות נפשית מצד בעליהן אינם מודעות לחוק זה, ואינן יודעות שיש בידן את הכוח להפסיק את ההתעללות בדרך של הרחקה מיידית של הבעל המתעלל מהבית, באמצעות הליך מהיר עפ"י חוק למניעת אלימות במשפחה כמתואר לעיל.

למרבה הצער נשים רבות סובלות ומבליגות על התעללות בהן במשך שנים רבות, מתוך הנחה מוטעית שמול אלימות שאינה פיזית – אלימות נפשית – אין מה לעשות. כאמור לעיל, ההיפך הוא הנכון, לכל אשה שחווה התעללות נפשית יש בחוק הנ"ל כלי מהיר ומיידי להרחקה מיידית של הבעל המתעלל מהבית והפסקה מיידית של חיי הגיהינום שהאשה חווה.

אין האמור לעיל מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני