אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

איך מספרים לילדים שההורים מתגרשים

ההחלטה להתגרש היא לעולם לא פשוטה וקלה, על אחת כמה וכמה כאשר ישנם ילדים בתמונה, אשר עלולים לשלם מחיר כבד על המהלך או להיפגע ממנו. המחשבה הנפוצה בקרב רבים היא כי כתוצאה מהגירושים הילדים נפגעים בצורה משמעותית ונרחבת מבחינה רגשית והתפתחותית, ועל כן ישנה חשיבות עליונה להכנה מקדימה, להבנה של זווית ההתייחסות של הילדים ולתכנון המהלכים שלכם. בנוסף, אין מנוס מביצוע של שיחה קשה עם הילדים בה מבשרים ההורים לילדים על הגירושין הצפויים. אז איך עושים את זה נכון?

רצינו לספר לכם משהו…

עבור בני הזוג אשר מחליטים להתגרש עומד מהלך לא פשוט, לא רק ברגע הבשורה לילדים אלא גם בתקופה שלאחר הפרידה. הורים רבים חוששים מהידרדרות היחסים עם הילדים, מהיווצרות תחושות של ניתוק, מקשיים רגשיים שיפתחו הילדים ומתחושות מצוקה קשות יותר. המצב טעון עוד יותר כאשר מדובר בגירושים קשים שמתנהלים תוך סכסוך גדול וחוסר תקשורת בין בני הזוג. מהסיבה הזו חשוב להגיע מוכנים לרגע השיחה המשפחתית ולתהליך כולו. חשוב לדעת כי אמנם הגירושים לא יעברו ללא כאב או אבל על המסגרת המשפחתית שמסתיימת, אך בעזרת הכנה נכונה וכלים רגשיים ניתן לסייע לילדים לצלוח את המשבר בצורה סבירה ותוך שמירה על התפתחותם התקינה. בתור התחלה, נסו להביט במצב המשפחתי שלכם מתוך הפריזמה של הילד, להתבונן במצב מתוך העיניים שלו, ולהצליח לקבל את החששות שלו על משמעויותיהן הנרחבות.

נפרדים? נסו למזער נזקים למען הילדים

להלן מספר עיצות כיצד תוכלו לעבור את משבר הפרידה בצורה חלקה כמה שאפשר, ולסייע לילדים להתאושש מהמכה שניחתה עליהם. עד כמה שניתן, חשוב לשתף פעולה ביניכם בכל הנוגע לילדים. נסו להציב את הילדים בראש סדר העדיפויות שלכם ולהפריד בין תחושות של כעס, נקמה ופגיעות, ובין טובתם של הילדים. כמו כן, חשוב להיערך מראש, לקרוא בנושא וללמוד כיצד תהליך הגירושין ישפיע על הילדים על פי הגיל שלהם, המצב ההתפתחותי שלהם והקשיים העומדים בפניהם. נקודה קריטית נוספת, היא היכולת שלכם להבהיר לילדים כי הגירושים שלכם אינם קשורים לילדים, לא מתרחשים בגללם, ולא יגרמו לכם להפסיק לאהוב אותם.

חשבו בינכם ובין עצמכם, במידת האפשר, עד כמה תרצו לשתף את הילדים במה שעובר עליכם, ואיפה עובר מבחינתכם הגבול שבו אתם רק מחליטים ולא משתפים או מתייעצים.

נסו להתגבר על המצב הרגשי הטעון, הקשה והמערער שיוצר תהליך הגירושין על מנת להצליח לייצר דיאלוג ענייני וישיר. לעיתים קרובות, מגיע דיאלוג שכזה אל מבוי סתום ובני הזוג מוצאים את עצמם רבים על חשבונם של הילדים ולא מצליחים להגיע להסכמה. במצב כזה רצוי לפנות אל גורם מקצועי, שיוכל לסייע לכם בתכנון נכון של הפרידה ובמציאת פתרונות אחראיים לטיפול בילדים המשותפים, שיהיו בגדר פשרה המקובלת על שני הצדדים.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני