אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

איך לספר לילדים

אחד החלקים הקשים ביותר בתהליך הגירושין, לדעת הורים מתגרשים רבים, הוא הרגע בו מספרים לילדים על ההחלטה. רבות דובר על ההשפעה של גירושין על ילדים, ועל דרכים לצמצום הפגיעה בילדים. הדרך בה אתם מבשרים לילדים על השינוי הגדול עשויה לתרום רבות להקלת ההתמודדות ולשיתוף פעולה של הילדים עם התהליך.

הנה כמה עצות כיצד להפוך את הרגע המאיים לפשוט וקל יותר:

שתפו את הילדים כאשר ההחלטה היא סופית. כאשר באים אל הילדים בגישה לא החלטית ומתנדנדת הם חשים בחוסר ביטחון ועירעור מפחיד יותר של עולמם מאשר כאשר הדברים ברורים, גם אם קשים להם. יתרה מכך, אם הם מקבלים מההורים את הרושם שההחלטה אינה סופית, הם בדרך כלל מפתחים אשליות ותקוות שווא שהתהליך הוא הפיך ושההורים יישארו ביחד, מה שמקשה עוד יותר בסופו של דבר על ההתמודדות.

ניתן לספר לילדים כמעט בכל גיל. גם ילד בן שנה וחצי, גם אם לא יודע לדבר ולתקשר, בדרך כלל קולט ומבין ברמה מסוימת מה מתרחש בבית. רצוי לספר לילדים מתחת לגיל 6 כשבועיים לפני הפרידה ולא יותר, מאחר ולפני כן הדברים יהיו מופשטים מדי עבורם, והם לא ממש יבינו למה הכוונה.

מומלץ ביותר להקפיד על שמירה על כבוד שני ההורים ותדמית חיובית שלהם בעיני הילדים. כדאי להציג את הפרידה כהחלטה משותפת ולהימנע מלהציג את אחד הצדדים כרע או טוב יותר, צודק או אשם (גם אם בתוך תוכם ההורים חשים כך)

גירושין כרוכים במורכבות רגשית גבוהה, שאותה יש לפשט ולהבהיר לפי גיל הילד ורמת הבנתו. ילדים קטנים יכולים להבין דברים כמו "אבא ואמא לא מסתדרים טוב ביחד", "אבא ואמא יהיו מאושרים יותר כשיחיו לחוד", ילדים גדולים יותר יכולים להבין "אבא ואמא לא מתאימים" "לאבא / אמא יש חבר/ה חדש/ה" וכדומה.

כדאי לדבר עם הילדים על חברים אחרים שהם מכירים שהוריהם התגרשו, או מצבים דומים מתוך תכניות טלויזיה, או לקרוא יחד ספרי ילדים בנושא, כגון: אבא גר בקומה אחרת מאת בועז זך, כולם כבר יודעים מאת אורית רז, כל אחד והמשפחה שלו, מאת יהודה אטלס ויעל משעלי, אבא ואמא של טל נפרדים, מאת שולה מודן, ועוד ספרים רבים ומגוונים לגילאים שונים.

מומלץ שההורים יבשרו את הידיעה החדשה ביחד אל מול הילדים, כדי לתת להם תחושה שהם ביחד למענם.

מעל לכל, חשוב ביותר לומר לילדים כל הזמן כמה שאתם אוהבים אותם, לתת אוזן קשבת ומקום לבטא את פחדיהם ותחושותיהם. להבהיר להם שמותר להם לבכות ולכעוס, שייתכן שיקח זמן עד שכולם יתרגלו למצב החדש, אבל בסופו של דבר העניינים יסתדרו והחיים יחזרו למסלולם. מאחר וההורים נמצאים בתקופה סוערת וקשה כדאי להתכונן לפגישה עם הילדים כך שתגיעו במצב רגוע ושקט יחסית. אין הכוונה להציג או להתחזות למישהו שאתם לא. הילדים קולטים את האמת ואין טעם להסתיר את רגשותיכם. אך כדאי לשדר לילדים שלמרות אותם רגשות הקשים והמצב הלא פשוט, אתם פה בשבילם, אוהבים אותם ורוצים בטובתם.

באם אתם מרגישים שיכולתכם להתמודד עם הסיטואציה מוגבלת, שאתם חוששים או מבולבלים באשר לאיך לספר לילדים, מומלץ לפנות לעזרה מקצועית – פסיכולוג, עובד סוציאלי, יועץ בבית הספר, או כל אדם אחר שאתם סומכים עליו.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני