מאמרים

חלוקת רכוש בגירושין

חלוקת רכוש בגירושין

חלוקת רכוש בגירושין עם ילדים

גירושין מעולם לא היו תהליך קל וחלק. הם תמיד מלווים בקשיים, כאבים, מחלוקות והפנמה שדרככם המשותפת תמה לה. אך נראה כי אחת המחלוקות הקשות ביותר היא על חלוקת רכוש בגירושין. כדי להגיע להסכם חלוקה שיתופי והוגן, עליכם לבחור בעורך דין רגיש, מקצועי ומנוסה שינחה אתכם בדרך. עורך דין ירמי נתנאל כבר סייע ברגישות ובמקצועיות לזוגות רבים להתגרש, להיפרד ולחלק את רכושם בשלום ובהצלחה, וכעת יוכל לסייע גם לכם כדי שתעברו את התהליך בשלום.

המדריך הקצר על חלוקת רכוש בגירושין

בני הזוג צוברים במהלך הנישואין המשותפים חוויות, זיכרונות, הרפתקאות לצד נכסים ורכוש משותף. החוק בהקשר לסוגיית חלוקת רכוש בגירושין קובע כי רכוש שנצבר במהלך הנישואין במשותף, יתחלק באופן שוויוני בין בני הזוג מבלי חשיבות לבעלי הרכוש ועל שם מי הוא רשום. ובהרחבה:

  • על פי החוק שנכנס לתוקף בינואר 1974, לא נכללים בחלוקת הרכוש המשותף, רכוש או נכסים שהיו שייכים לבני הזוג טרום הנישואין, נכסים או רכוש שבן הזוג קיבל במתנה ונכסים או רכוש שאחד מבני הזוג ירש.
  • גם חובות שהצטברו במהלך הנישואין, יחולקו בין בני הזוג. חובות שלא יחולקו ביניהם הם חובות שנצברו בגין חובות ללא ידיעתם ושיתופם של בני הזוג. למשל, הימורים, עבירה פלילית ועוד.
  • לעיתים, הרכוש מתחלק באופן שאינו שוויוני במקרים בהם יש להפעיל שיקול דעת, גמישות והתחשבות בנסיבות מסוימות הנדרשות לכך. למשל, כושר השתכרות נוכחי לצד כושר השתכרות עתידי ועוד.

מסכימים על הסכם ממון

הסכם ממון הוא חוזה בכתב בין בני זוג נשואים, או בהסכם-זוגיות הנערך טרום הנישואין או בזמן הנישואין. להבדיל מהסכם גירושין המתבצע כאשר בני הזוג מעוניינים להיפרד, הסכם הממון מתבצע בין בני זוג שאינם מעוניינים בפרידה, אלא מעוניינים לתכנן אסטרטגיית התמודדות עתידית כדי להימנע ממחלוקות עתידיים בעת מצבים כמו גירושין או פטירת אחד מבני הזוג. ההסכם מסדיר ענייני ממון ורכוש עתידיים לצד החלטות הנוגעות לילדים ולשאר סוגיות החיים. למשל, בני הזוג מגדירים מראש שבמצב של פרידה, חלילה וחס, כיצד תתבצע חלוקת הרכוש, הממון והנכסים בין בני הזוג.

חלוקת רכוש בגירושין עם ילדים

למרות שהקושי הנפשי בגירושין הוא קשה מאוד, פעמים רבות הוא מחוויר לעומת הקושי והסכסוכים האינסופיים המתעוררים בדבר חלוקת הרכוש בין בני הזוג. הקשיים יכולים להיגרם עקב העובדה שאין הוכחות חותכות לשייכות של פריטים מסוימים, כאשר יש נכסים ורכוש שרשומים על שם מישהו אחר. כמו כן, מצב שהיה נפוץ מאוד בעבר וגם היום עדיין רלוונטי, הוא כאשר אחד מבני הזוג (לרוב האישה) הקדישה את עצמה לטובת הבית, בעוד בן הזוג המפרנס היה האחראי על שיפור המצב הכלכלי המשפחתי. ועל פי חוק האישה זכאית לקבלת חצי מהרכוש, היות והיא לא גיבשה לעצמה עבודה או מקור כספים עצמאי. על מנת לעבור את נושא חלוקת רכוש בגירושין בשלום, יש למצוא עורך דין מיומן ומנוסה בתחום, שיוכל להעניק לכם את כל המידע הרלוונטי ולעמוד לצידכם.

נסיבות מקלות ומקשות בנושא חלוקת רכוש בגירושין

בשנים האחרונות יותר ויותר זוגות עושים הסכמי ממון לפני הנישואין, מה שעשוי להקל מאוד על חלוקת רכוש בזמן הגירושין, למרות שבנסיבות מסוימות ניתן לערער על ההסכם (למשל אם אחד הצדדים הסתיר נכסים שהיו ברשותו). כמו כן, פעמים רבות מתרחש ערבוב של נכסים: לדוגמא, אחד מבני הזוג קיבל דירה בירושה, הזוג מכר אותה הוסיף סכום שהרוויח אחד מבני הזוג ויחדיו נרכש נכס נוסף. עם זאת, יש לקחת בחשבון שהאם שנשארת עם ילדים זכאית לקבל את הבית\דירה שבה התגורר הזוג.

חלוקת רכוש בגירושין בלי ריבים – זה אפשרי

כאשר בני הזוג מעוניינים להיפרד בנועם, כל מה שדרוש הוא עורך דין איכותי ומנוסה שיספק את התמיכה הנדרשת ליצירת ההסכמים המתאימים המיטיבים עם שני הצדדים. עורך הדין נתנאל ירימי הינו דוגמה למומחה מנוסה ואיכותי בתחום. לקבל ייעוץ בתחום חלוקת רכוש הוגנת – צרו קשר כבר עכשיו. 

אולי יעניין אתכם

עילה לגירושין

בין המשפט בישראל נשען על המשפט העברי, לפיכך כל זוג יהודי שנישא בישראל מחוייב לפעול על פי הדין העברי. בכל […]

קרא עוד

הליך גירושין מה עושים

כשהתחתנתם זה באמת היה נראה כמו משהו שימשך לנצח. האהבה פרחה והכל זרם על מי מנוחות. לכן קצת קשה להאמין […]

קרא עוד

ייעוץ גירושין

ייעוץ גירושין מקצועי ראשוני עם עורך דין ירימי נתנאל המתמחה בענייני משפחה. אנו נספק לכם הכוונה נכונה וספציפית לכל הליך […]

קרא עוד
קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני