מאמרים

התרת נישואין ללא הסכמה

סטטיסטיקת הגירושין אינה פוסחת על דתות שונות ולכן אנו רואים תביעות לגירושין מצד זוגות בני אותה הדת או זוגות שאינם בני אותה הדת. בני הזוג, בני הדתות השונות, אמנם נישאו בחוץ לארץ בניחוח אירופאי, אך הגירושין יהיו כחול לבן. תהליך זה קרוי התרת נישואין. בתהליך זה יכול לסייע לכם עו"ד ירימי נתנאל.

התרת נישואין – במה זה כרוך

בארץ ישראל בתי הדין הדתיים הם נותני הסמכות הבלעדיים בענייני נישואין וגירושין. זוגות יהודים צפויים להינשא (וחלילה להתגרש) בבית הדין הרבני, זוגות נוצרים צפויים לעשות בבתי הדין הנוצריים ועוד. כאשר מדובר בזוגות מעורבים, לדוגמה – יהודי המעוניין להתגרש מאשתו הנוצרייה, הסמכות ניתנת לבית המשפט לענייני משפחה. כך בדרך כלל מתבצע תהליך התרת נישואין

  • כאשר ישנה הסכמה מצד שני בני הזוג על החלטתם להיפרד, עליהם לאסוף מסמכים והצהרות ולהגישם לבית המשפט. עורך הדין ינחה אתכם בכך וילווה אתכם עד ששניכם תחתמו על מסמכי ההתרה ותסיימו את הקשר בידידות.
  • כאשר אין הסכמה בין בני הזוג, עליהם להגיש תביעה לבית המשפט לדיני משפחה. ראשית, עליו להחליט אם בסמכותו לשפוט במקרה כזה. כאשר אחד מבני הזוג הינו יהודי, בית המשפט נועץ בבית הדין הרבני כדי לקבל חוות דעת על ההתרה. במידה שדתו של אחד מבני הזוג מוטלת בספק והוא עשוי להיות יהודי, ייתכן שהסמכות על התביעה תעבור לבית הדין הרבני.

עו"ד גירושין המתמחה בדיני המשפחה מסייע רבות לתהליך. למעשה, ללא עורך הדין, תהליך התרת הנישואין או הגירושין אינו יכול להתבצע כראוי, משום שהוא דורש בקיאות בדיני המשפחה השונים. עורך הדין המיומן ינחה אתכם במהלך התהליך ויסייע לכם לקצר את התהליכים והזמן כדי שתוכלו לסיים בהקדם את פרק א' בחייכם ולהתחיל להתאקלם בתחילתו של פרק ב'. עורך הדין מייצג את כל צרכיו של הלקוח בעת המשפט –

  • דמי מזונות
  • דמי מזונות ילדים
  • חלוקת הרכוש בין בני הזוג
  • סוגיית המשמורת

ניהול אפקטיבי ויעיל של המו"מ מול עורכי הדין האחרים

סוף דבר

תהליך התרת נישואין הינו תהליך מורכב הן מבחינה רגשית והן מבחינה משפטית. ולכן מומלץ מאוד לפנות לשירותיו של עורך מנוסה ורגיש. זה ילווה אתכם במקצועיות לאורך כל התהליך, החל מרגע התביעה ועד לרגע המיוחל שבו תוכלו לגשת אל משרדי הפנים כדי לשנות את הסטטוס הזוגי שלכם בתעודת הזהות.

התרת נישואין

ככלל, הכתובת לכל הסוגיות הנוגעות לענייני נישואין וגירושין של בני הדת היהודית, הוא בית הדין הרבני. אולם, על המקרים בהם המדובר בנישואין מעורבים (כלומר יהודי/ה עם לא יהודי/ה או חסר/ת דת) חל חוק שיפוט בענייני התרת נישואין (מקרים מיוחדים) התשכ"ט-1969. חוק זה חל גם על בני דתות אחרות, שנישואים עם בני דת אחרת אינם מאפשרים להם להתגרש בבית הדין הרלוונטי הרגיל לעניינים אלה – עבור המוסלמים – בית הדין השרעי, עבור הנוצרים – בית הדין הנוצרי וכן הלאה. התרת הנישואין, למעשה, מספקת הליך גירושין אזרחי המתנהל בבית הדין לענייני המשפחה, על מנת שכל אחד מבני הזוג יוכל להיות חופשי להינשא שוב. למענה מקצועי בנושא, פנו אל משרד נתנאל ירימי – עורך דין.

התרת נישואין במעמד צד אחד

תנאי סף להליך זה הם היותם של שני הצדדים שייך לדת המוכרת בישראל או מחוסר דת, אזרחי המדינה ושמקום מושבם האחרון הוא ישראל. טרם דיון בבקשת התרת נישואין, פונה סגן נשיא בית הדין למשפחה (או אותם שופטים שהוסמכו לדון העניין) לראש העדה שאליה משתייך כל אחד מבני הזוג על מנת לברר האם קיים צורך בקיום הגירושין לפי הדין המנחה את העדה. במקרים בהם בית הדין הרבני של אחד מהצדדים קובע כי הנישואין תקפים בעיניו, הוא יבצע את הליך הגירושין, אבל לא יהיה מוסמך לדון בנושאים שמסביב לגירושין (כדוגמת עניין המזונות, חלוקת הרכוש וכן הלאה). במקרים בהם יודיע אחד מבתי הדין הדתיים כי הנישואין אינם תקפים מבחינתו (ובשל כך, הוא אינו דן בהם), יעבור העניין לסמכותו של בית הדין לענייני משפחה. פרק הזמן העומד לרשות בתי הדין הדתיים לצורך מתן מענה הוא עד לשלושה חודשים. הליך התרת נישואין יתקיים בבית הדין למשפחה בדלתיים סגורות.

לצאת לדרך חדשה!

במשרדנו, משרד נתנאל ירימי – עורך דין, אנחנו מתמחים בניהול הליכי גירושין ופרידה שונים, בין אם הם מתנהלים בערכאות משפטיות או בערכאות דתיות. התרת נישואין, גירושין, הליכי גישור בגירושין וכד' – אנחנו נמצאים כאן עבורכם ועומדים לרשותכם בכל שאלה או בקשה!

 

אולי יעניין אתכם

גירושין בהריון

פתיחת תיק גירושין בהריון תהליך הגירושין הוא בין כה וכה קשה ומורכב לכל הבריות המעורבות בסוגיה. יחד עם זאת, גירושין […]

קרא עוד

גירושין וילדים

גירושין וילדים קטנים מציאות הגירושין היא מציאות קשה עבור בני הזוג הנאלצים להסתגל ולהתאקלם לשינויי הסטטוס. אך נראה כי גירושין […]

קרא עוד

עילה לגירושין

בין המשפט בישראל נשען על המשפט העברי, לפיכך כל זוג יהודי שנישא בישראל מחוייב לפעול על פי הדין העברי. בכל […]

קרא עוד
קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני