מאמרים

גירושין וילדים

גירושין וילדים

גירושין וילדים קטנים

מציאות הגירושין היא מציאות קשה עבור בני הזוג הנאלצים להסתגל ולהתאקלם לשינויי הסטטוס. אך נראה כי גירושין וילדים המעורבים בתמונה הופכים את המציאות לרוויית קשיים וסיבוכים נוספים. כדי שתיק הגירושין יתבצע באופן החלק ביותר, עורך דין ירימי נתנאל, עורך דין מנוסה, מקצועי ורגיש, יבצעו תוך מחויבות מלאה לשמור על האינטרסים של לקוחותיו ולהשיגם תוך הקפדה על הגנת שני הצדדים במחלוקת, אך בעיקר הגנה על שלומם של ילדיהם המעורבים בכך.

כאשר גירושין וילדים מעורבים יחדיו

המדריך הבא יסייע לכם לרכוש את המידע על גירושין וילדים:

 • תיק גירושין – ראשית, בית הדין הרבני או בית המשפט לדיני משפחה יאפשר לזוג להגיע להסכם באופן עצמאי. רק במידה שלא יצליחו להגיע לידי הסכמות, יפתח תיק הגירושין ויתנהל משפט בנושא שבמסגרתו בני הזוג יאלצו להביא הוכחות ולעיתים גם עדים שיתמכו בעדותם. לעיתים, הילדים עשויים לשמש כעדים מטעם אחד מהצדדים במשפט. במקרה כזה, המצב עשוי להפוך למסובך ומורכב אפילו יותר, משום שזה עשוי להיתפס כאילו הילד בחר את אחד מהצדדים וההורה שאינו "בצד הנבחר" עשוי לחוש עלבון משמעותי.
 • הסכם גירושין – הסכם גירושין המתנהל על ידי גישור יאפשר לבני הזוג לנהל שיח בנושאים השונים מחוץ לבית המשפט. הסביבה שבה יתנהלו הדיונים תהיה סביבה מכילה ותומכת שבה כל אחד מבני הזוג ימצא לעצמו מקום. בהסכם הגירושין הם התדיינו בהקשר למשמורות על הילדים, על חלוקת הרכוש ועוד. האופן שבו הגירושין יתבצעו ישמרו הן על כבודם של בני הזוג והן על כבודם של הילדים. כך הם לא יאלצו "לתפוס" צדדים ויוכלו לראות את הוריהם מנהלים תקשורת בוגרת ומכבדת.

שומרים על הילדים

מציאות הגירושין היא מציאות קשה מאוד עבור ילדים הנאלצים להתמודד עם פירוק התא המשפחתי. במקרים רבים, ההורים עסוקים בכאביהם האישיים ולא נותנים מקום לילדיהם להתבטא. חשוב מאוד לפנות מקום עבור הילדים ולתת את המקום והזמן לפרוק את מחשבותיהם, רגשותיהם וחששותיהם. זכרו להיות סבלנים עבור שינויי מצב רוח והתנהגות, ואפילו לנסיגה התנהגותית. בנוסף, חשוב מאוד לספק לילדים סביבה יציבה, רגישה ותומכת, בעיקר במציאות בה הכול הפכפך ובלתי ידוע.

 

גירושין וילדים קטנים

כל הליך גירושין הוא מורכב וקשה עבור כל בני הבית. עם זאת, כאשר יש גם ילדים מעורבים בעניין, ההליך נעשה קשה ומורכב אפילו יותר. יתר על כן, כאשר עולה הרעיון להתגרש, חשוב לחשוב קודם כל על טובת הילדים: במקרים מסוימים עדיף להמתין עם הגירושין עד שיגדלו מעט (משום שהנזק של גירושין להתפתחות הילד ידוע בקרב חוקרים התפתחותיים), אך מצד משני – מגורים בסביבת מלחמה גם הם לא מועילים להם.

כיצד מתחלקת המשמורת בגירושין עם ילדים?

גירושין וילדים כוללים הליכים של קביעת המשמורת – עד גיל 6 עדיין פועל בישראל חוק חזקת הגיל הרך הטוען שקודם כל הילדים עד כיל זה נשארים בחזקת האם. אך בשנים האחרונות נהיה יותר ויותר מקובל שבנסיבות מסוימות הילדים נשארים דווקא עם האב (במידה ויש הוכחות חותכות ונימוקים משמעותיים לטובת החלטה זו). כך או כך, כאשר מדובר בהחלטה משותפת והדדית, ההליך נעשה הרבה יותר פשוט עבור כל הצדדים. לעיתים עורך דין טוב מהווה מגשר מספיק איכותי ומקצועי על מנת להקל על תהליך התנהלות הגירושין ויצירת חיי יומיום תקינים ונעימים יותר לכולם ובמהירות.

כיצד דואגים לרווחה במהלך גירושין וילדים

בעת יצירת ההסדרים עבור התנהלות יומיומית עם הילדים, יש לקחת בחשבון מספר פרטים חשובים, המשפיעים על חיי היומיום: היכן הילדים יגורו? האם הם יצטרכו להחליף את המוסד הלימודי? באיזו תדירות הם יתראו עם שני ההורים? כיצד ישתנה המצב המשפחתי עבור המשפחה המורחבת – האם הילדים ימשיכו להתראות עם הסבים והסבתות של שני ההורים וכו'. מדובר בהמון פרטים קטנים שלא תמיד ניתן להסכים עליהם ברמה המילולית ונדרש עורך דין לגישור. עורך הדין נתנאל ירימי הינו מומחה מוביל בתחום עריכת הדין ובענייני משפחה בפרט, סיועו יאפשר לכם להגיע לחיי שגרה תקינים כמה שיותר מהר.

גירושין וילדים בגיל הרך

גירושין וילדים בגיל הרך

אין זה קל לפרק משפחה. כמו כן, כאשר בני זוג אינם מצליחים להגיע להסכמה ביניהם – היבט זה משפיע בוודאות גם על המשפחה מסביב. אין ספק, גירושין וילדים תמיד היו ותמיד יהיו נקודת התורפה של כל זוג הורים – ובשל כך יש להגיע למצב שבו הם ייפגעו הכי פחות. לשם כך, נחוצים לא רק אורך רוח ואיפוק, אלא גם עורכי דין שיידעו לנווט בין בני הזוג ולהניע אותם לעבור תהליך נקי ורגוע ככל האפשר. במקרים אלו, מומלץ לשתף פעולה עם עורך דין נתנאל ירימי כדי להעריך את המצב במדויק, למצות את האפשרויות העומדות לפניכם – ולנסח הבנות והסכמות בכל הקשור לגורל הילדים.

מה עושים במקרה של גירושין וילדים?

 • משמורת משותפת היא המצב האידאלי – הן לילדים והן להורים. כך, שני ההורים יכולים לגדל את הילדים במידה רבה כמו פעם, וליהנות מחלוקת זמנים שווה יחסית. במקרים מסוימים ניתן אף לוותר בהסכמה על מזונות ילדים – אם שני ההורים נמצאים ברמת השתכרות דומה. כך ניתן להשתקם ביעילות מהגירושין, כאשר הילדים חווים כמה שפחות נזק נפשי.
 • משמורת עיקרית אצל הורה אחד היא עודנה המצב אצל זוגות רבים שמתגרשים, כאשר במרבית המקרים האימא היא זאת שנחשבת למשמורנית ראשית. במקרה כזה יש להגיע להסכמה על הסדרי שהות וראייה וכמובן – קביעת תשלום מזונות מחויב המציאות. כאן אין אפשרות לוותר על התשלומים מצד האב כי היא זאת שנושא בעיקר הנטל. אכן, ישנם מצבים בהם האב נחשב למשמורן עיקרי – כאשר תופעה זו הופכת לשכיחה יותר ויותר.
 • מחלוקת על משמורת, מזונות ילדים והסדרי שהות וראייה איננה מצב אידאלי. עם זאת, זהו המצב הנפוץ ביותר – או לפחות עד שמגיעים להסכמה. לעיתים המחלוקת נמשכת גם לאחר הגירושין ונגררת בדיונים משפטיים רבים.

ילדים לא חייבים לסבול מגירושין

לעיתים קרובות מדי גירושים וילדים מהווים כבעיה העיקרית של מתגרשים רבים. עורך דין ירימי נתנאל מעמיד לרשותכם את הידע והניסיון שלו כדי למנוע כמה שיותר מחלוקות ופגיעה בילדים. כך, תוכלו להתגרש ללא מריבות ומתח שמאפיינים גירושין – ולפתוח בפרק הבא שלכם ושל הילדים.

מידע נוסף בנושא

גירושין וילדים עד גיל חמש

החלק הכאוב ביותר בכל הליך גירושין הוא פירוק משפחה שיש בה ילדים. בישראל, גירושין וילדים עד גיל חמש כפופים לחוק חזקת הגיל הרך. יש הסדרי ראייה שנקבעים על ידי הערכאות אם לא מצליחים להגיע להסכמות לפני כן, ולכן רוב הסכסוכים נובעים ממחלוקות מרות כאלה. עורך הדין נתנאל ירימי שואף תמיד להבטיח את הזכויות של הילדים והוריהם בכל תיק גירושין שהוא מנהל, ולתת לכם תמונה מלאה של האפשרויות שעומדות בפניכם אם לא תסכימו על המשמורת.

מה צריך לדעת על גירושין וילדים עד גיל חמש?

 • משמורת על הילדים בישראל לא נקבעת כמו בחו"ל כמשמורת משותפת. זה אומר שעד גיל שש יש עדיין עדיפות לאמא, אלא אם כן היא במצב שאינו מאפשר זאת או שהגעתם להסכמה שמדובר בטובת הילדים שהם יהיו אצל המשמורן הבלעדי שהוא האבא.
 • היום נהוג יותר ויותר להגיע להסכמות על משמורת משותפת ולחלק את זמני השהות שווה בשווה, ככל האפשר. עם זאת, תצטרכו גם להחליט לא לריב על שהות הילדים בביתכם בזמן החגים והחופשות ולאפשר להם מעבר נעים וחלק ככל האפשר למצב של שני בתים. במקרים רבים מדי יש מריבות על כך שמונעות מהילדים להרגיש נוח בחלוקה זאת ורק במקרים קיצוניים בית המשפט יתערב.
 • אם בעבר ילדים עד גיל חמש זכו להגנת בית הדין הרבני ובית המשפט שנטו לעבר טענות האם, רצוי לדעת שהיום שום דבר אינו מובן מאליו. אתם עלולים לגלות שבמקרים קיצוניים של ניכור הורי בית הדין יעדיף לנקוט סנקציות חריפות נגד משמורן שאינו מכבד את ההורה השני.
 • משמורת משותפת של פעוטות עדיין אינה מבטלת את השתתפות האב במזונות למרות השהות השווה, אבל יש היום יותר פסקי דין שנוטים לכך.

טובת הילדים קודמת

ככל שהילדים רכים יותר כך טובתם דורשת גישה אמיצה יותר שמגינה על זכויות הילד, במיוחד במקרים שלא מצאו פתרון. עורך דין נתנאל ירימי ישמח לייצג אתכם גם במקרי גירושין וילדים עד גיל חמש, משום שהוא יודע שהניהול המתון והמאופק של תיק גירושין כזה יכול למנוע פגיעות רגשיות בהורים ובילדים כאחד לטווח הרחוק.

תהליך גירושים עם ילדים

הורים לילדים לא אוהבים לפרק משפחה, זה ברור. אבל לעתים אין ברירה ולכן תהליך גירושים עם ילדים חייב להיעשות ברגישות המתבקשת לטובתם של הילדים. עורך דין נתנאל ירימי ממליץ בדרך כלל להיות כמה שיותר מתונים בפעילות שעושים בזמן הגירושים כדי לא להחמיר ממילא את המצב הרגיש. זה אומר שרצוי לא להחריף שום מאבק כדי שלא יהיו השלכות קשות על מצבם וכדי שכולם יעברו בשלום את מצב הביניים עד שיתרגלו לכך שהמשפחה התחלקה לשניים.

כיצד עוברים בשלום תהליך גירושים עם ילדים?

 • ראשית, לא מפסיקים להיות קשובים לכל סימן מצוקה של הילדים בזמן התהליך. אם יש צורך באנשי מקצוע לסיוע נפשי מומלץ להיעזר גם בהם. הסיבה העיקרית היא לא רק כדי לעזור להם ולהציל אותם מהידרדרות בשל פירוק הבית, כי אם בעיקר כדי להקל על ההורים עצמם. תתפלאו לדעת אילו החלטות בעייתיות מקבלים לעתים בגלל שיקול דעת שמושפע מקשיים של הילדים, או להפך – נמנעים מלעשות את הדבר הנכון כדי לא להחמיר את המצב ובכך מדרדרים אותו עוד. אל תעברו את זה לבד כדי שתוכלו להתגרש בשלום.
 • במציאות, העלויות והכספים שדרושים לילדים לא חייבים להיות גדולים כל כך, אם מתנהלים בתבונה. בסופו של דבר, אלא אם כן אתם עשירים מאוד, רוב ההורים צריכים להקים כעת שני בתים ולכן מומלץ להפחית עלויות מיותרות ולהיצמד למה שצריך באמת. תמיד אפשר להצטמצם כדי להפנים שהתחילו חיים חדשים שהם נוחים פחות.
 • שגרה כלכלית חדשה היא הכרחית וגם הילדים יצטרכו להכיר בכך שלא כל דבר יוכלו לקבל. הסיבה לכך היא בעיקר כדי להקל עליכם ולמנוע את הקרבות הפיננסיים. הם גוזלים אנרגיה וזמן ולא מובילים לשום מקום מלבד סנקציות משפטיות יקרות. מומלץ להתפשר ולגשר על הפערים.

להתנהל באיפוק למען הילדים

תמיד עדיף לא לריב ליד הילדים למען שלום בית. תהליך גירושים עם ילדים דורש גם בגרות נפשית ואיפוק. עו"ד נתנאל ירימי נלחם למען האינטרסים שלכם ושל ילדיכם מבלי לוותר על התנהלות מכובדת בניהול התיק. כשאתם מתגרשים בצורה בוגרת כל הצדדים מרוויחים את השיקום הקצר והיעיל ביותר אחר כך.

אולי יעניין אתכם

עילות גירושין לגבר

עילות לגירושין מתייחסות בדרך כלל למצב שבו אחד מבני הזוג מבקש לסיים את הנישואין באופן חד צדדי. על פי ההלכה […]

קרא עוד

ייעוץ גירושין

ייעוץ גירושין מקצועי ראשוני עם עורך דין ירימי נתנאל המתמחה בענייני משפחה. אנו נספק לכם הכוונה נכונה וספציפית לכל הליך […]

קרא עוד

עורך דין גירושין מומלץ

הנושא הזה תמיד עמד באוויר, חששתם ממנו ועם זאת הבנתם שזו היא הדרך אל החופש שלכם. אם הגעתם למסקנה שהגיע […]

קרא עוד
קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני