אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

תהליך גירושין

תהליך גירושין – איך זה עובדתהליך גירושין – איך זה עובד

קחו נשימה עמוקה. אחד השינויים הגדולים בחייכם עומד להתחיל. חיים משותפים, משפחה, עומדים בפני פירוק והתחלה מחדש. הדרך בה זה יקרה והאופן בו תסיימו את התהליך הוא בידיכם.

לכך דרושים ידע, בהירות ונחישות. מומלץ מאד לפנות לעורך דין לענייני משפחה לייעוץ ראשוני, ולקבלת הכוונה ספציפית למקרה שלכם – מאחר ולכל זוג הסיפור שלו והצרכים הייחודיים שלו. עם זאת כדאי להגיע עם רקע כללי ברור על משמעות הגירושין והפעולות הכרוכות בתהליך.

במאמר זה נסקור בצורה ראשונית וכללית את הדרכים עד לסיום הגירושין ותחילת דרך חדשה, על מנת לתת מידע מסודר לגבי תהליך הגירושין והמושגים העיקריים הכלולים בו.

שלום בית – לפני שניגשים להליך הגירושין חשוב לציין כי קיימת אפשרות לערוך הסכם שלום בית. זוהי דרך הנותנת הזדמנות לשיקום הקשר על ידי הגדרת תנאים שונים להתמודדות עם המחלוקות בין בני הזוג, לאחר שלא הצליחו בכך בכוחות עצמם. ההסכם מתגבש בהשתתפות שני הצדדים מתוך כוונה לשקם את יחסיהם, ולרוב בעזרת עורך דין שמקפיד על כך שההסכם לא יעניק יתרון לאחד הצדדים במידה ויוחלט לאחר מכן להתגרש.

תביעה לשלום בית מוגשת כאשר אחד מבני הזוג אינו מעוניין בשלום בית והשני כן, ואינה ניתנת לאכיפה, כלומר אין דרך לחייב את בן הזוג לממש את התנאים שנקבעו בתביעה לשלום בית. פעמים רבות מוגשת תביעת שלום בית ככלי טקטי להשגת יתרונות בהמשך הליכי הגירושין ולא מתוך רצון כנה בשיקום מערכת היחסים.

במידה ויש החלטה משותפת של בני הזוג להתגרש, עליהם להגיע ל"הסכם נישואין". הם יכולים לעשות זאת בכמה דרכים: לנסח בצורה עצמאית הסכם (פחות מומלץ מאחר ובמרבית המקרים בני הזוג אינם מודעים לכל הפרטים שחשוב שיכללו בהסכם, ולהשלכותיהם המכרעות), או להיעזר בעורך דין, לערוך גישור או לקבל סיוע של טוען רבני. גם בית משפט לענייני משפחה יכול לנסח הסכם גירושין, לאחר סידרה של דיונים (בית דין רבני עוסק בכך רק לעיתים רחוקות).

את הסכם הגירושין יש להביא חתום על ידי בני הזוג לבית הדין הרבני, ולפתוח תיק אישור הסכם גירושין בבית הדין הרבני (גם אם בית המשפט לענייני משפחה אישר את ההסכם צריך לקבל אישור בית דין רבני). אישור הסכם הגירושין נותן לו תוקף משפטי.

תהליך הסכם הגירושין כולל בדרך כלל את הנושאים הבאים:

  • חלוקת רכוש, חסכונות, חובות, משכנתא, חשבונות בנק וזכויות סוציאליות.
  • משמורת ילדים, הסדרי ראייה
  • מזונות הילדים
  • כתובה

במידה ובני הזוג לא מגיעים להסכמה לגבי הליך הגירושין, יגישו תביעת גירושין. התביעה תכלול את הנושאים הנתונים במחלוקת כגון מזונות, רכוש, משמורת על הילדים וכו'.

במדינת ישראל ניתן לבחור היכן תידון תביעת הגירושין – בבית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. יש משמעות לערכאה בה נידונה התביעה, מכיוון שהערכאות השונות פועלות על פי גישות שונות, הנותנות יתרון יחסי בסעיפים מסוימים לבעל או לאישה. על כן ישנה משמעות עצומה לגורם הזמן – היכן הוגשה התביעה ראשונה – בבית הדין הרבני או בבית המשפט. הערכאה אליה הוגשה התביעה ראשונה היא זו שבה יתנהל הדיון. עניין זה נקרא "מירוץ הסמכויות". הערכאה בה ניתן התוקף המשפטי להסכם הגירושין תהיה גם הערכאה אליה יפנו בני הזוג בעתיד אם ברצונם לערוך שינויים או לערער על ההסכם. כדאי להתייעץ עם עורך דין לגבי השאלה לאיזו ערכאה כדאי לפנות, מאחר ומכל ערכאה ניתן לצפות להישגים שונים. ישנה טענה כי בתי הדין הרבניים נוטים לטובת הגבר ואילו לאשה מוטב לפנות לבית המשפט לענייני משפחה. טענה זו כללית ואינה בהכרח נכונה – כל מקרה לגופו.

ניתן לכרוך את הנושאים הקשורים לגירושין בתביעת הגירושין, וכך יידונו גם נושאים אלו בערכאה אליה הגישו את תביעת הגירושין ראשונים. הסמכות לדון בכל הנושאים הקשורים לגירושין נתונה בידי שתי הערכאות, למעט מזונות ילדים – נושא שרק בית המשפט לענייני משפחה מוסמך לדון בו (אלא אם כן הסכימו שני בני הזוג שבית הדין הרבני ידון בנושא). כמו כן ניתן להגיש יחד עם תביעת הגירושין גם בקשות סעדים זמניים כגון צו עיכוב יציאה מהארץ, על מנת למנוע מבן הזוג לקבוע עובדות בשטח עוד לפני שניתן פסק דין, ולאפשר את קיומם של הליכים תקינים.

השלב האחרון בתהליך הוא סידור הגט. סידור הגט הוא בעצם טקס הגירושין, בו ארבעה שלבים – בירור שמות, ביטול המודעות, כתיבת הגט, ומסירת הגט.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני