אנו שמחים להעמיד לשירות הגולשים מאגר מידע בתחום דיני גירושין, גישור ונושאים נוספים הקשורים למשפט ומשפחה. מקווים שמאגר המידע יתרום לקוראים ויספק להם זוית נוספת בהבנת תהליכים שונים בעולם המשפט והמשפחה, מידע העשוי להיות רלוונטי לחיי כל אדם בתקופה זו או אחרת של החיים. עם זאת חשוב לזכור כי אין במידע שלהלן כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על מידע המופיע כאן.

גירושין בהסכמה

גירושין בהסכמהכאשר בני זוג נשואים מחליטים על גירושין בהסכמה הם מתקשרים בדרך כלל בהסכם המבוצע בנוכחות עורך דין. ההסכם קובע את כל ההסדרים הקשורים בגירושין והוא נתון לאישורם של בית הדין או בית המשפט. ההסכם אינו פוטר את הצורך בסידור גט שבלעדיו לא יהיו הצדדים מגורשים. המטרה של גירושין בהסכמה היא לסיים את פרק הנישואים ללא צורך בהליכים משפטיים. ההסכמה על הגירושין יכולה להיות תוצאה של נסיבות משפטיות, מערכת יחסים אישית או אילוצים חיצוניים. בנוסף, נהוג להתייחס אל הליכי גירושין בהסכמה בתור פשוטים, ידידותיים ואף זולים יותר מהליכי הגירושין הרגילים.

גירושין בהסכמה מסדירים מבחינה הדדית את כל המחלוקות והעניינים הרלוונטיים העומדים על הפרק. ההסכם נועד לקבוע את אופן הליך פירוק התא המשפחתי הנוצר כתוצאה מהנישואים, תוך עיצובו במסגרת מסודרת וקבועה לעתיד הקרוב והרחוק. אופן ניהול הליך גירושין בהסכמה יקבע במידה רבה את עתידם של בני הזוג בתקופה שלאחר הגירושין. החשיבות של ההסכם באה לידי ביטוי ביכולת לצפות קשיים, לגשר על בעיות ולפתור מראש התלקחות של סכסוכים בעלי פוטנציאל נפיץ.

עיקר חשיבותו של הסכם גירושין מקצועי מתבטאת ביכולתו לצפות את כל הקשיים ו/או הבעיות, אשר עלולים להתעורר כתוצאה מהליך הגירושין, ובתוך כך למנוע מצב של סכסוך עתידי בין בני הזוג.

סוגיות מרכזיות ואפשרויות עריכת הסכם גירושין בהסכמה

אין דרך אחת לקבוע כיצד נראה הסכם גירושין בהסכמה וגם אין פורמט קבוע בו בוחרים כל הזוגות המתגרשים. הדרך היחידה לערוך הסכם גירושין נכון ומקצועי הוא לשים דגש על הנושאים העיקריים.

ראשית, יש לציין את הסוגיות המרכזיות בהן עוסק ההסכם: הסכמה להתגרש – גט, חלוקת הרכוש וענייני ילדים קטינים לרבות משמורת, הסדרי ראייה, מזונות ומדור. ההסכם צריך להתייחס גם לנושאים נוספים כמו: מעמד התשלום כפי שמנוסח הכתובה, דמי מזונות לאשה-עד הגט ולאחריו, ונושאים נוספים על פי מצבו של כל זוג.

שנית, חשוב להבין באיזה אופן מתבצע הליך גירושין בהסכמה. אפשרות אחת העומדת לרשות בני הזוג היא להגיע להסכמות הדדיות לגבי המחלוקות ולפנות אל עורך דין שיכין עבורם במשותף את ההסכם לעיל. אפשרות שנייה היא להגיע להסכמות, אך לפנות אל עורכי דין נפרדים. אפשרות שלישית עולה כאשר הצדדים מעוניינים להגיע להסכמות, אולם בחלק מנושאי הליבה הם אינם מצויים בתמימות דעים. כאן יידרש מהם לפנות אל עורך דין גירושין, או עורכי דין גירושין נפרדים, במטרה לנסות ולהגיע בכל זאת אל עמק השווה. אפשרות רביעית היא לפנות אל מגשר גירושין לצורך קיום הליך, יישוב הסכסוך ובסופו של דבר גם גיבוש של הסכם גירושין בהסכמה. המגשר מתפקד באפשרות הזו בתור גורם נייטרלי ואובייקטיבי המונחה על פי הצורך המשותף של הצדדים להגיע להסכמה.

מחלקת הגישורים במשרד עו"ד ירימי מנוהלת ע"י ליאורה ירימי – מטפלת משפחתית, תרפיסטית באמנות, בוגרת שני קורסים לגישור כללי והתמחות בענייני משפחה. ייחודה של מחלקה זו הוא בשילוב של גישור משפטי עם תמיכה רגשית וליווי אישי. עו"ד ירימי מלווה את התהליך ומספק לו את כל הידע המשפטי הדרוש לסיומו בהצלחה. 

המשותף לכל האופנים בהם ניתן לבצע גירושין בהסכמה הוא תנאי מקדמי אחד: רצון אמיתי וכן מצד שני בני הזוג להביא לקץ הסכסוך. במילים אחרות, בני זוג המעוניינים לבצע הליך תיאורטי של גירושין בהסכמה לא יצליחו להפיק את היתרונות שלו. רק בהינתן הסכמה הדדית ורצון משותף אפשר לבצע את הליך הגירושין בצורה מוצלחת. בנוסף, על הצדדים להחליט באיזו אפשרות הם בוחרים ולהיות מחויבים לתהליך ותוצאותיו.

שלבים בהליך גירושין בהסכמה

באופן עקרוני ישנם מספר שלבים להליך גירושין בהסכמה. השלב הראשון הוא כאמור הסכמה הדדית וסברה לכך שקיים סיכוי טוב להגיע לפשרה בעניינים הרלוונטיים. השלב השני הוא פנייה אל עורך דין גירושין שילווה את התהליך וייקח מעורבות בגיבוש ההסכם. השלב השלישי מחייב בדיקת נתונים והצגת מסמכים, אך הוא כולל הידברות נוספת עם הצד השני.

השלב הרביעי הוא עריכה בפועל של הסכם גירושין המהווה מאותו רגע חוזה משפטי מורכב, מחייב ובעל השלכות מהותיות. השלב החמישי הוא הגשת הסכם הגירושין לאישורו של בית המשפט לענייני משפחה, במטרה לתת לו תוקף של פסק דין. בשלב השישי יש לפתוח תיק בבית הדין הרבני ולהגיש את הסכם הגירושין. באותו מעמד נדרשים בני הזוג להסביר לדיינים את נסיבות הפרידה ואת ההחלטה על הגירושין.

היתרונות של גירושין בהסכמה

המורכבות והתהליך הארוך אשר בסופו מתבצעים גירושין בהסכמה מגלמים יתרונות רבים. ההליך חוסך בזמן והוא מהיר בהרבה לעומת ניהול תיקי גירושין בערכאות המשפטיות. הוא חוסך בכסף ומאפשר שליטה אידיאלית יחסית בתוצאות. זהו הליך המבטיח מידה מסוימת של שקט נפשי, תוך יציבות הנשמרת לאורך זמן. לבסוף, יש לציין כי מדובר על תהליך המומלץ עבור משפחות עם ילדים היות והוא מצמצם את הטראומה ומאפשר הליך קצר ויעיל של חזרה לשגרה.

גירושין בהסכמה במשרדו של עו"ד ירימי נתנאל

משרד עורך הדין של ירימי נתנאל הצליח במקרים רבים להקטין את סבל בני הזוג על ידי הגעה להסכם גירושין בהסכמה. . כשערפל הגירושין יתפזר, בני הזוג יצטרכו להתייצב לצד ילדיהם כהורים ולא כאויבים. הבסיס לשיתוף פעולה של בני זוג גרושים נמצא בהליך הגירושין שלהם – כך חושבים ובהתאם לכך פועלים במשרד עו"ד נתנאל ירימי.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני